Czasowe zawieszenie wniosków azylowych jest odpowiedzią na wojnę hybrydową wypowiedzianą całej Unii; kontrola granic i bezpieczeństwo terytorialne Polski jest i będzie naszym priorytetem, nasze decyzje i działania będą temu bezwzględnie podporządkowane – podkreślił w niedzielę premier Donald Tusk.
Podczas sobotniej konwencji KO premier Donald Tusk zapowiedział, że we wtorek na posiedzeniu rządu przedstawi strategię migracyjną Polski. Poinformował, że jednym z jej elementów będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu.
Oświadczył też, że rząd nie będzie respektować i wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polsk takich, jak unijny pakt migracyjny.
W niedzielę premier odniósł się do tej kwestii w mediach społecznościowych.
„Czasowe zawieszenie wniosków azylowych wprowadzono w maju w Finlandii. Jest odpowiedzią na wojnę hybrydową wypowiedzianą całej Unii (w tym przede wszystkim Polsce) przez reżimy w Moskwie i Mińsku polegającej na organizowaniu masowych przerzutów ludzi przez nasze granice. Prawo do azylu jest w tej wojnie instrumentalnie wykorzystywane i nie ma nic wspólnego z prawami człowieka” – napisał szef rządu na platformie X.
„Kontrola granic i bezpieczeństwo terytorialne Polski jest i będzie naszym priorytetem. Nasze decyzje i działania będą temu bezwzględnie podporządkowane. (PAP)
Niemcy/ FDP: zmiana kursu polskiej polityki azylowej jest skutkiem kontroli granicznych w RFN
Polska chce ograniczyć nielegalną migrację i przynajmniej czasowo zawiesić prawo do azylu. Według niemieckiej liberalnej partii FDP, zmiana kursu polskiej polityki azylowej jest bezpośrednią konsekwencją funkcjonowania kontroli granicznych w Niemczech.
„Nasi sąsiedzi zdają sobie teraz sprawę, że nielegalni imigranci nie mogą już bez przeszkód przekraczać granicy z Niemcami” – powiedział w niedzielę agencji Reutera Christian Duerr, szef frakcji parlamentarnej partii FDP w Bundestagu.
„Fakt, że inne kraje również przyjmują teraz bardziej zdecydowane podejście do nielegalnej migracji, jest ważnym krokiem w kierunku większej kontroli w całej Unii Europejskiej. Celem musi być zapewnienie, że zewnętrzne granice UE są chronione w taki sposób, aby w przyszłości można było ponownie zlikwidować kontrole wewnętrzne. Do tego czasu są one jednak niezbędne” – ocenił Duerr.
Na konferencji partyjnej Koalicji Obywatelskiej w sobotę premier Donald Tusk podkreślił, że państwo musi odzyskać kontrolę nad tym, kto przyjeżdża do Polski i wjeżdża do państwa członkowskiego UE – przypomniał portal dziennika „Welt”. Szef rządu oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina i białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę o wykorzystywanie migrantów do wywierania presji na jego kraj. Jest to „sprzeczne z istotą prawa do azylu” – podkeślił.
Kontrole na granicach Niemiec z Polską, Czechami i Szwajcarią są przeprowadzane od połowy października 2023 roku, a na granicy z Austrią – od września 2015 roku. Kontrole graniczne na zachodzie i północy Niemiec weszły w życie 16 września. Federalna ministra spraw wewnętrznych Nancy Faeser uzasadniła to tym, że kraj jest przeciążony dużą migracją.
Z Berlina Berenika Lemańczyk(PAP)
bml/ fit/ aszw/