Rosyjski ostrzał uszkodził zewnętrzną linię napowietrzną, przez którą Zaporoska Elektrownia Jądrowa otrzymywała energię z ukraińskiej sieci na własne potrzeby; z tego powodu siłownia znów znalazła się na skraju blackoutu – poinformował w piątek państwowy koncern Enerhoatom.
W czwartek rosyjski ostrzał uszkodził zewnętrzną linię napowietrzną elektrociepłowni, która dostarczała energię elektryczną z ukraińskiej sieci energetycznej do tymczasowo okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej – przekazał Enerhoatom na Telegramie. (https://tinyurl.com/y2pn2xcb)
Oznacza to, że obecnie siłownia atomowa jest połączona z ukraińską siecią energetyczną tylko jedną linią energetyczną, napowietrzną linią 750 kV Dnieprowska. Jeśli zostanie ona uszkodzona, dojdzie do sytuacji awaryjnej z powodu utraty zewnętrznego zasilania pomp chłodzących rdzenie reaktorów i baseny paliwowe elektrowni.
Jak przypomniał Enerhoatom, od początku rosyjskiej okupacji 4 marca 2022 r. Zaporoska Elektrownia Jądrowa doświadczyła już ośmiu pełnych przerw w dostawie prądu i jednej częściowej – z uruchomieniem awaryjnych generatorów dieslowskich i systemów bezpieczeństwa. Ich awaria może pociągnąć za sobą sytuację awaryjną – ostrzeżono.
„Pod +zarządem+ rosyjskich najeźdźców, którzy tymczasowo okupują Zaporoską Elektrownię Jądrową, stale pogłębia się degradacja we wszystkich obszarach działalności (siłowni – PAP). Po niedawnym pożarze, w którym jedna z dwóch istniejących wież chłodniczych elektrowni całkowicie spłonęła z powodu zaniedbania lub celowego podpalenia, teraz elektrowni grozi utrata zewnętrznego zasilania” – zaznaczono w komunikacie.
„Brak kompetentnego, wykwalifikowanego i licencjonowanego personelu oraz przekształcenie elektrowni (przez siły rosyjskie – PAP) w bazę wojskową uniemożliwiają jej bezwypadkowe funkcjonowanie” – podkreślono.
Siłownia musi natychmiast przejść pod pełną kontrolę Ukrainy, jej prawowitego operatora – Enerhoatomu, a Rosja musi wycofać z jej terenu swoje wojsko i sprzęt wojskowy. „To jedyny sposób na przywrócenie bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego na całym kontynencie” – dodał ukraiński koncern.
Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)
ira/ akl/