10.4 C
Chicago
sobota, 3 maja, 2025

Rząd Tuska posuwa się coraz dalej? „Wsadzanie do aresztu tymczasowego posła w trakcie kadencji jest czymś bardzo niebezpiecznym”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wiceszef klubu Konfederacji Michał Wawer ocenił w piątek w Studiu PAP, że pomysł zatrzymywania i wsadzania do aresztu tymczasowego posła w trakcie kadencji jest czymś bardzo niebezpiecznym. Jak dodał, nikt poważny nie zakłada ryzyka ucieczki posła Marcina Romanowskiego za granicę.

Fragment wypowiedzi dostępny na: https://wideo.pap.pl/videos/74333/

Sejmowa komisja regulaminowa opowiedziała się w środę za uchyleniem immunitetu b. wiceszefowi MS Marcinowi Romanowskiemu (PiS), któremu prokuratura przedstawiła 11 zarzutów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Komisja jest też za udzieleniem zgody przez Sejm na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła. Głosowanie w sprawie immunitetu Romanowskiego ma się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w dniach 11-12 lipca.
Wawer w piątek w Studiu PAP pytany o stanowisko Konfederacji ws. uchylenia Romanowskiemu immunitetu odpowiedział, że klub jeszcze nie podjął decyzji.
„Myślę, że wszyscy (w Konfederacji) jesteśmy zgodni co do tego, że pomysł zatrzymywania i wsadzania do aresztu tymczasowego posła w trakcie kadencji jest czymś bardzo niebezpiecznym. Zupełnie nie widzimy merytorycznych przesłanek, żeby to zrobić, bo nawet z tego wniosku wynika, że te wszystkie przestępstwa mogą być badane po prostu na dokumentach” – powiedział.
Polityk Konfederacji podkreślił, że „chyba nikt poważny nie zakłada ryzyka ucieczki posła Romanowskiego za granicę”. Jak ocenił, wygląda to na „próbę politycznego zastraszania”. „Przy obecnych tarciach koalicyjnych większość (sejmowa) nie raz wisi na włosku albo jej w ogóle nie ma i to może być bardzo wygodne dla koalicji rządzącej, żeby kilku posłów PiS-u po prostu przegłosować, wsadzić do aresztu i w ten sposób zmienić arytmetykę sejmową” – powiedział.
Wawer podkreślił, że argumenty zawarte we wniosku są „dość przekonujące” do uchylenia immunitetu Romanowskiego, by ten mógł „wytłumaczyć się z tego” przed sądem, jednak jego aresztowanie byłoby – jego zdaniem – „bardzo niebezpiecznym precedensem”.
W śledztwie dotyczącym wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości Prokuratura Krajowa postawiła do tej pory zarzuty 11 osobom, z których trzy trafiły do aresztu. Podejrzani to m.in. przedstawiciel beneficjenta FS, a także byli i obecni urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości, zajmujący się funduszem, którego głównym celem jest pomoc ofiarom przestępstw.
Prokuratura – poza wnioskiem dotyczącym Romanowskiego – skierowała do Sejmu także wniosek o uchylenie immunitetu innemu posłowi PiS, także b. wiceszefowi MS i politykowi Suwerennej Polski, Michałowi Wosiowi, na co Sejm zgodził się w ubiegłym tygodniu.
Postępowanie prokuratury jest wielowątkowe; toczy się m.in. w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez ministra sprawiedliwości i urzędników MS, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości.
W ocenie prokuratury, udzielali oni – działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i osobistych – w sposób uznaniowy i dowolny wsparcia finansowego beneficjentom programów nieposiadających związku z celami FS, czym działali na szkodę interesu publicznego – Skarbu Państwa oraz interesu prywatnego, co spowodowało ograniczenie dostępności środków.
Cała rozmowa dostępna pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/wawer-o-kandydatach-konfederacji-na-prezydenta-bosak-mentzen-braun oraz https://wideo.pap.pl/videos/74327/ (PAP)

 

autor: Adrian Kowarzyk

 

amk/ mrr/ lm/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"