Nowe książki Andrzeja Stasiuka, kolejna część komiksowej historii cywilizacji Yoela Harrariego, opowiadania Stephena Kinga, biografia Romana Wilhelmiego – są wśród nowości, które pojawią się na rozpoczynających się w czwartek Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie.
W tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie weźmie udział blisko 600 wystawców z Polski i 14 innych krajów. Przyjedzie prawie 1000 autorów i autorek, zaplanowano około 700 wydarzeń i spotkań. W tegorocznej edycji weźmie udział blisko 600 wystawców oraz wielu twórców z Polski, Włoch i 13 innych krajów: Austrii, Chin, Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, a także Wolnej Białorusi reprezentowanej przez niezależnych autorów i wydawców. Tegorocznym gościem honorowym są Włochy.
Jak co roku wydawcy przygotowali na targi nowości wydawnicze. Jest wśród nich „Rzeka dzieciństwa”, najnowsza książka Andrzeja Stasiuka. Rzeką, nad którą autor przezywał dzieciństwo jest Bug. Po latach autor wraca do miejsc dzieciństwa, ale dostrzega, że jego rajska kraina leży niedaleko Bełżca, płynie obok Treblinki, nad jej źródłami znowu krąży wojna, a nurtem płynęło ostatnio ciało uchodźcy. Książkę wydaje Czarne.
„Nieśmiertelny” Bożeny Keff (Filtry) to pierwsza beletrystyczna książka autorki znanej z poezji i esejów. W tych opowiadaniach centralną postacią, pojawiającą się w większości utworów, jest Marzanna, która niczym w powieści zmienia się i starzeje, a wraz z nią ewoluują historyczne okoliczności. Jesteśmy świadkami wciąż żywej pamięci po Zagładzie, obserwujemy rok 1968, ale też karnawał Solidarności, wreszcie tworzenie się nowego, liberalnego porządku. Każdy z tych kontekstów jest dla bohaterki Keff na swój sposób nie do zniesienia. Ukazuje się też nowy tom wspomnień Tomasza Jastruna „Alfabet polifoniczny” (Iskry) – zbiór opowieści o przyjaciołach, znajomych, mistrzach, sąsiadach m.in. Sandauerach, Stanisławie Barańczaku, Januszu Głowackim, Andrzeju Wajdzie, Agnieszce Osieckiej.
„Życie, starość i śmierć kobiety z ludu” Didiera Eribona (Karakter), nowa książka autora „Powrotu do Reims” to opowieść o losach jego matki, która pod koniec życia, jako osoba nie w pełni sprawna, trafiła do ośrodka opiekuńczego. Eribon pisze o ostatnich dramatycznych miesiącach jej życia, ale też o wcześniejszej codziennej walce o przetrwanie, pracy w fabryce, zaangażowaniu związkowym i o szalonej miłości, jaką przeżyła w wieku osiemdziesięciu lat. To także historia skomplikowanej relacji tych dwojga – kobiety z klasy ludowej i marzącego o awansie społecznym syna.
Nowością targową jest też „Czternaście nocy” (Agora) – szkatułkowa powieść napisana wspólnie przez gwiazdy i mistrzów literatury pod przewodnictwem Margaret Atwood i Douglasa Prestona. Co wieczór na dachu zaniedbanego budynku na nowojorskiej Lower East Side grupa sąsiadów zbiera się przy drinkach, by w świetle księżyca snuć niespieszne opowieści. Na zewnątrz szaleje pandemia, a lokatorzy kamienicy nie mogą czmychnąć do domów na wsi czy letnich rezydencji, jak od wieków w obliczu katastrofy czynią uprzywilejowani. Wśród autorów „Czternastu nocy” są m.in. Margaret Atwood, John Grisham, Erica Jong, Celeste Ng.
„Nad morzem” Abdulrazaka Gurnaha (Wydawnictwo Poznańskie) to kolejna powieść laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z Zanzibaru. Saleh przylatuje do Wielkiej Brytanii z Zanzibaru i prosi o azyl. Ma 70 lat i cały jego bagaż to podręczna torba, w której skrywa swój największy skarb – mahoniowe pudełko. W poprzednim życiu miał wszystko, a teraz jest anonimowym starszym panem i jedyną jego bronią w zetknięciu z nową rzeczywistością jest milczenie…