Sąd Najwyższy orzekł, że stan Illinois może nadal egzekwować zapisy ustawy ograniczającej dostęp do broni szturmowej. Z wnioskiem o zawieszenia działania przepisów na czas postępowań sądowych w tej sprawie zwrócili się przeciwnicy uchwalonego przez lokalny parlament prawa.
Sprawa przed Sądem Najwyższym dotyczy uchwalonego w styczniu prawa stanu Illinois. Ustawa zakazuje sprzedaży broni typu szturmowego jak AR-15 czy AK-47. Zabrania również sprzedaży magazynków, które zawierają więcej niż 15 sztuk amunicji do broni ręcznej i ponad 10 sztuk amunicji do broni długiej. Osoby, które legalnie posiadały zakazaną obecnie broń i magazynki przed wejściem w życie ustawy, mogą ją zatrzymać, pod warunkiem jej rejestracji.
Decyzja Sądu Najwyższego została podjęta w czasie, gdy przemoc z użyciem broni dosłownie nie schodzi z pierwszych stron gazet. Od początku roku w 22 masowych strzelaninach w Stanach zginęło 115 osób, co oznacza średnio jedną masową strzelaninę tygodniowo.