14.9 C
Chicago
sobota, 19 kwietnia, 2025

60 alternatywnych miejsc gniazdowania dla bocianów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

60 alternatywnych miejsc gniazdowania dla bocianów z Warmii i Mazur utworzy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Platformy dachowe i słupy na gniazda będą budowane tam, gdzie konieczne jest przeniesienie dotychczasowych lęgowisk lub utworzenie nowych.

Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka olsztyńskiej RDOŚ Justyna Januszewicz, realizacja projektu ma zapobiec utracie stanowisk lęgowych bociana białego w woj. warmińsko-mazurskim. Do 2025 r. sfinansowana zostanie budowa w całym regionie 40 wolno stojących słupów z platformami gniazdowymi i 20 platform dachowych, wypełnionych materiałem gniazdowym.

„Dzięki temu ptaki będą mogły korzystać z alternatywnych, bezpiecznych miejsc gniazdowania. Prace będą miały charakter interwencyjny; w pierwszej kolejności będą realizowane tam, gdzie istnieje pilna potrzeba przeniesienia dotychczasowego miejsca lęgowego lub utworzenie nowego” – wyjaśniła.

Jak przypomniała, w ostatnich latach obserwowany jest trend spadkowy populacji bociana białego, co wynika przede wszystkim ze zmiany profilu rolnictwa w Polsce. Osuszanie terenów podmokłych i zarastanie nieużytkowanych łąk powoduje zanikanie bocianich żerowisk.

Ponadto populacja bociana białego na Warmii i Mazurach związana jest w znacznym stopniu z budynkami gospodarczymi. W związku z remontami tych budynków i zmianą pokryć dachowych, ogranicza się miejsca lęgowe tego gatunku.

„Zdarzają się także przypadki losowe, takie jak spadek gniazda wskutek przeciążenia, czy pękające mury budynków i uszkodzenia konstrukcji dachu, spowodowane ciężarem bocianiego gniazda, co stwarza duże zagrożenie bezpieczeństwa” – wskazała rzeczniczka RDOŚ.

Według szacunków naukowców bocianie gniazda ważą średnio około 300 kg, ale bywają i takie, które ważą nawet 700 kg. Dlatego projekt realizowany przed RDOŚ zakłada również zmniejszanie istniejących gniazd, jeśli ich rozmiary zagrażają konstrukcjom budynków.

W Polsce bociany podlegają ścisłej ochronie. Najwięcej bocianów białych zasiedla Warmię i Mazury.

W regionie ustanowiono specjalny obszar ochrony ptaków Natura 2000 „Ostoja Warmińska” o powierzchni prawie 150 tys. hektarów, gdzie populacja bociana szacowana jest na 800-900 osobników. Jedną z najliczniej zasiedlonych miejscowości na tym obszarze jest Żywkowo, nazywane „stolicą bocianów”. W ubiegłym roku było tam 36 bocianich par.

Z dużej liczby gniazdujących bocianów znany jest też Lwowiec w gminie Sępopol. We wsi jest gotycki kościół z XIV w., którego dach szczególnie upodobały sobie bociany, corocznie wyprowadzając lęgi w kilku gniazdach.

Projekt pn. „Poprawa warunków gniazdowania bociana białego w województwie warmińsko-mazurskim”, który potrwa do 2025, jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.(PAP) autor: Marcin Boguszewski

mbo/ drag/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"