W przypadku wojny na Ukrainie zaczyna się zjawisko jej wietnamizacji, czyli przyzwyczajania się mieszkańców Zachodu do konfliktu, który staje się permanentny – uważa redaktor naczelny włoskiego dziennika „La Stampa” Massimo Giannini. Jak zaznaczył, Ukraińcy boją się tego, że ludzie w krajach zachodnich „zmęczą się” tą wojną.
Giannini powiedział we włoskim radiu Capital w czwartek: „Stoimy w obliczu pewnej wietnamizacji wojny na Ukrainie, ponieważ na froncie obserwujemy codziennie postęp i hamowanie działań zbrojnych. Jednego dnia wydaje się, że Rosja ma przewagę, a drugiego dnia, że to Ukraina robi dalszy krok naprzód, stawiając opór”.
„Jedyną pewnością, jaką mamy, jest to, że konflikt niestety wydłuża się, staje się permanentny. Jasne jest zatem, że w tym kontekście także Zachód zaczyna patrzeć na tę wojnę, jak na codzienny biuletyn;, tak, jak to było w przypadku Covid-19. To też była inna forma wojny, która wraz z tym, że stała się permanentna i opanowała nasze życie, przekształciła się w stały element z danymi na temat osób i hospitalizowanych” – ocenił szef turyńskiej gazety.
Następnie podkreślił: „Właśnie tego bali się Ukraińcy tuż po tym, gdy wojna się zaczęła”.
Giannini dodał, że ukraińscy cywile mówili reporterom: „Najbardziej obawiamy się tego, że wy na Zachodzie zmęczycie się tą tragedią”.
„Mam wrażenie, że ten moment się zbliża, jeśli już nie nadszedł” – stwierdził redaktor naczelny „La Stampy”.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ tebe/