28.2 C
Chicago
poniedziałek, 16 czerwca, 2025

Biden po szczycie NATO: Opracujemy plany wzmocnienia Sojuszu dodatkowymi siłami i zdolnościami

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Do czerwcowego szczytu NATO w Madrycie opracujemy plany wysłania dodatkowych sił i zdolności, by wzmocnić obronę NATO – ogłosił w czwartek prezydent USA Joe Biden po nadzwyczajnym szczycie Sojuszu w Brukseli.

 

„Omówiliśmy naszą pracę, by wzmocnić obronę zbiorową NATO, zwłaszcza na wschodniej flance (…) W okresie między chwilą obecną i szczytem NATO w czerwcu opracujemy plany dotyczące dodatkowych sił i zdolności, by wzmocnić obronność NATO” – oznajmił Biden w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom.

 

Dodał, że decyzja Sojuszu, by powołać cztery nowe grupy bojowe na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii jest „silnym sygnałem, że będziemy razem chronić i bronić każdego centymetra terytorium NATO”.

 

Zapowiedział też, że podczas szczytu NATO w Madrycie Sojusz uchwali nową koncepcję strategiczną, by „zapewnić, że NATO jest gotowe stawić czoła każdemu wyzwaniu w nowym i bardziej niebezpiecznym środowisku”.

 

Prezydent ocenił, że wysłuchanie wystąpienia ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do liderów sojuszu było „przywilejem” i zapowiedział „znaczące i zwiększające się” wsparcie wojskowe dla Ukrainy.

 

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

 

osk/ mal/

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"