Elżbieta Jaworowicz została laureatką Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii „Obraz”. Dziennikarka, reżyser filmów dokumentalnych, autorka „Sprawy dla reportera” nominowana została za inspirowanie działań pozwalających ludziom na skuteczną walkę o swoje prawa oraz za budowanie więzi z widzem.
Przemysław Babiarz w laudacji powiedział, że „w piłce nożnej o rasowym napastniku mówimy, że nie boi się włożyć głowy tam, gdzie inni boją się wstawić nogę”. „W pewnym przybliżeniu to samo możemy powiedzieć o wybitnym reporterze – on też jest w akcji, podejmuje się nieszablonowych zagrań, nie stroni od tematów, od których stronią inni, nie boi się konsekwencji i ludzi. Ale oprócz odwagi musi mieć głowę na karku i serce, aby czuć i współczuć. Tym odróżnimy wybitnego reportera od zimnego drania” – mówił Babiarz. „Upływ czasu, zmęczenie, podobieństwo poszczególnych przypadków niejednego wpędziły w rutynę. Świeżość jest znakiem mistrzów” – podkreślił.
„Dodajmy do tego atrybuty bezcenne w kategorii +Obraz+ – uroda, wdzięki i klasa” – mówił Babiarz. „Przyznam się do jednej rzeczy. Próbowałem tak zasiąść w domu – tak jak znak firmowy, czyli pozycja, w której siedzi Elżbieta Jaworowicz i prowadzi swoje programy” -opowiadał. „Wytrzymałem pół minuty, a ty tak możesz bez końca” – zwrócił się Babiarz do laureatki.
„Każdy kto pisze wie, że najtrudniejsze jest pierwsze zdanie” – powiedziała Elżbieta Jaworowicz. „Z przyjemnością, wdzięcznością i wzruszeniem dziękuję znakomitej kapitule, że dostrzegła wartość obrazu w programie publicystycznym, który ze swojej natury popularnie pokazuje tzw. gadające głowy” – dodała. Jak wskazała, „w naszych czasach – kiedy bombardowani jesteśmy wielością i nadmiarem obrazów, słów, newsów i fake newsów – bardzo łatwo zgubić sens”. „I dlatego robię reportaże” – wyjaśniła.
Jak przypomniała, „od lat jeżdżę tysiące kilometrów z ekipą, tam, gdzie wzywają mnie ludzie zmarginalizowani i opuszczeni, którzy często są w bardzo trudnej sytuacji”. „Wierzę w to, że najważniejsze w tej pracy jest spojrzenie z bliska w oczy tego człowieka – z pewną nutą zrozumienia, empatii, a nawet czułości. Ludzie, do których docieram, doceniają to i odwdzięczają się czymś najcenniejszym – zaufaniem, a nawet wiernością. To rzecz cenna, której nie sposób nie docenić” – podkreśliła.
Elżbieta Jaworowicz jest autorką, cieszącego się ogromną popularnością programu interwencyjnego pt. „Sprawa dla reportera”, którego zasadą jest podejmowanie trudnych, konfliktowych spraw społecznych. Audycja, wpisana w misję publicznego nadawcy – trzykrotnie (1999, 2000, 2001) nagradzana „Telekamerą” – należy od lat 80. do najchętniej oglądanych programów Telewizji Polskiej.
Dziennikarka i reżyser filmów dokumentalnych została nagrodzona za „inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem”.
Elżbieta Jaworowicz jest laureatką m.in. Brązowych Lajkoników na festiwalu filmów dokumentalnych w Krakowie (1984 i 1985); Nagrody im. Ksawerego i Mieczysława Prószyńskich dla najlepszej dziennikarki; Wiktora (1992); nagrody Bene Merenti oraz Ostrego Pióra – Nagrody Specjalnej Business Centre Club (2004) i Super Wiktora (2009).
Nominowanych w kategorii „Obraz” wyłoniła – powołana przez Telewizję Polską – kapituła pod przewodnictwem prezesa Zarządu TVP S.A. Jacka Kurskiego w której skład weszli: Maciej Łopiński, Przemysław Babiarz, Adam Bujak oraz Jarosław Olechowski.
Uroczystość wręczenia Nagród Mediów Publicznych odbyła się w poniedziałek w warszawskiej siedzibie TVP.(PAP)
Autorki: Anna Kruszyńska, Olga Łozińska
akr/ oloz/ pat/