19.9 C
Chicago
wtorek, 30 kwietnia, 2024

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem [SZEROKI OPIS]

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski po posiedzeniu rządowego sztabu zarządzania kryzysowego ogłosili kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa.

Jak mówił szef rządu, wprowadzone wcześniej rozporządzenia okazały się skuteczne, a priorytetem jest bezpieczeństwo osób starszych. Decyzją rządu od dziś nie będzie można wychodzić z domu poza pilnymi potrzebami – takimi jak praca, wyjście do apteki czy po niezbędne zakupy. Obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia. Minister Łukasz Szumowski poinformował, że zakazane są też zgromadzenia powyżej dwóch osób. Jak mówił, pomimo tego, że można wyjść z domu w konkretnych sytuacjach, nie oznacza to, że wolno gromadzić się na placach, wychodzić z dziećmi na plac zabaw czy grillować ze znajomymi.

Minister Łukasz Szumowski apelował też, by w miarę możliwości kontaktować się telefonicznie z lekarzami zamiast odwiedzać przychodnie. Ostrzegał, że niezastosowanie się do ograniczeń może skończyć się tragicznie. „Bądźmy rozsądni, uratujmy życie swoje i swoich bliskich, a także zdrowie i życie medyków, bo przecież wiemy, że są na pierwszej linii frontu i chcielibyśmy wszyscy, by miał kto nas leczyć, diagnozować” – mówił szef resortu zdrowia.

Minister dodał, że w uratowaniu ludzkich żyć w czasie epidemii koronawirusa pomoże jedynie bezwzględne przestrzeganie narzuconych przez rząd zasad i ograniczenie do zera jakichkolwiek zgromadzeń. Ograniczenia dotyczące zgromadzeń powyżej dwóch osób nie dotyczą rodzin. Łukasz Szumowski poinformował, że „większość nowych zakażeń pochodzi z kwarantanny”.

Nowe ograniczenia nałożono również na kościoły. Nie więcej niż pięć osób, z wyłączeniem kapłanów, będzie mogło uczestniczyć w mszach świętych. Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, ze nowe zasady dotyczą regularnych mszy świętych i na przykład mszy pogrzebowych. Jak dodał, podobnie jak kapłanów podczas nabożeństw, ograniczenia nie dotyczą osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa będą zamykane sądy i urzędy państwowe. Przypomniał, że we wszystkich urzędach państwowych została wprowadzona zasada, że tam, gdzie jest to niezbędne, aby ludzie pracowali ze sobą w większych pomieszczeniach, będzie to dopuszczalne Zachowany dystans musi wynosić przynajmniej 1,5 metra.

Minister Łukasz Szumowski zaapelował także, by włodarze miast tak organizowali transport publiczny, żeby w jednym autobusie czy tramwaju było zajęte co drugie miejsce. „Postarajmy się umożliwić ludziom normalne funkcjonowanie i nie powodujmy sytuacji, w których gromadzenie się w autobusie lub tramwaju może doprowadzić do wzajemnego zarażania się od siebie. Im dalej będziemy od siebie – również w komunikacji publicznej – tym jesteśmy wszyscy bezpieczniejsi” – mówił minister zdrowia.

Przedstawiciele rządu zaapelowali do przedsiębiorców i właścicieli firm o wdrażanie rozwiązań zdalnych, żeby wszędzie, gdzie tylko to możliwe, praca była wykonywana z domu.

Mateusz Morawiecki mówił również o tarczy antykryzysowej. Jak powiedział, celem rządu jest przyjęcie odpowiedniej ustawy jeszcze w ten piątek. Podkreślił, że przyjęcie rozwiązań antykryzysowych jest niezbędne, by ochronić gospodarkę w czasie pandemii i odbudować ją po kryzysie. Szef rządu wyraził nadzieję, że zapisy projektu specustawy zostaną uzgodnione jutro lub najpóźniej do czwartku rano. Premier podkreślił, że nowe rozwiązania powstają przy uczestnictwie społeczeństwa i ugrupowań opozycyjnych.

Służby sanitarne i laboratoria mają obecnie około stu tysięcy testów, które służą do badań na obecność w organizmie koronawirusa – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

„Dziennie jest wykonywanych około trzech tysięcy testów”- mówił minister zdrowia. Poinformował także, że dziesiątki tysięcy tzw. szybkich testów zostało rozdysponowanych do szpitali, gdzie sprawdza się ich skuteczność. Oprócz tego zakontraktowane zostały „kolejne setki tysięcy testów”. Minister zdrowia dodał, że tak zwane szybkie testy nie są do końca wiarygodne. Zapewnił jednak, że będą wykorzystywane do wstępnej weryfikacji ewentualnych zakażonych.

Dziś także Poczta Polska wstrzymała doręczanie korespondencji pod adresy, gdzie przebywają osoby objęte kwarantanną. Do czasu zakończenia przymusowej izolacji przesyłki będą przechowywane w placówkach pocztowych. Osoby objęte kwarantanną nie muszą tego faktu zgłaszać Poczcie Polskiej, spółka otrzymuje ich adresy na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 491). Poczta jest w kontakcie z regionalnymi inspektorami sanitarnymi w tym zakresie.

W związku z nowymi przepisami sanitarnymi Prezydium Sejmu przyjęło projekt zmiany regulaminu izby umożliwiający przeprowadzanie posiedzeń w formie częściowo zdalnej. Taka formuła ma obowiązywać podczas posiedzeń odbywających się w czasie trwania stanu epidemii, a także stanu zagrożenia epidemicznego i trzech stanów nadzwyczajnych: wyjątkowego, wojennego i klęski żywiołowej.

Posłowie rozpatrzą projekt podczas posiedzenia wyznaczonego na piątek. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że prezydium proponuje, aby posiedzenie odbyło się w formie przewidzianej w projekcie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/d Pilecki/w hm

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520