21.6 C
Chicago
czwartek, 18 lipca, 2024

62 proc. Chorwatów uważa, że przyjęcie euro zwiększy inflację

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ankieta przeprowadzona przez Komisję Europejską w Chorwacji, kiedy euro całkowicie zastąpiło już kunę, pokazuje, że znaczna większość obywateli tego kraju uważa, iż przejście na euro przebiegło sprawnie. Jednocześnie 62 proc. Chorwatów jest zdania, że euro zwiększy inflację – poinformowała KE.

88 proc. respondentów uważa się za dobrze poinformowanych o euro, a 61 proc. uznało, że proces wymiany przebiega sprawnie i wydajnie. 81 proc. stwierdziło, że nie napotkało żadnych problemów podczas wymiany gotówki w kunach na euro lub podczas wypłacania gotówki z banków w pierwszym tygodniu.

 

Pojawiły się jednak obawy co do wpływu euro na ceny – 62 proc. respondentów uważa, że euro zwiększy inflację.

 

„Aby chronić konsumentów i rozwiać obawy związane z nieuzasadnionymi podwyżkami cen w okresie przejściowym, władze chorwackie podejmują aktywne działania zgodnie z przepisami dotyczącymi wprowadzenia euro („ustawa o euro”). Podawanie cen równocześnie w kunach i euro stało się obowiązkowe 5 września 2022 roku i będzie obowiązywało do 31 grudnia 2023 roku. Wprowadzono również Kodeks Etyki Biznesu, który ma zapewnić stabilność cen towarów i usług poprzez pomoc przedsiębiorcom w prawidłowym przeliczaniu i wyświetlaniu cen bez nieuzasadnionych podwyżek” – podała KE.

 

78 proc. respondentów uznało podwójne wyświetlanie cen za przydatne. Krajowy organ kontrolny ma za zadanie monitorować i kontrolować ceny oraz może podejmować odpowiednie działania w przypadku naruszeń.

 

Wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis i komisarz UE ds. gospodarki Paolo Gentiloni wezmą udział w konferencji z okazji przejścia Chorwacji na euro, które odbędzie się 24 stycznia w Zagrzebiu.

 

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

 

luo/ ap/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520