13.5 C
Chicago
wtorek, 6 maja, 2025

Aplikacja mObywatel jak plastikowy dowód osobisty

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Chcemy, zrównać prawnie aplikację mObywatel z plastikowym dowodem osobistym, żeby móc potwierdzić swoje dane i załatwić sprawy on-line – powiedział sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz. Dodał, że niemal 8 mln Polaków na co dzień z niej korzysta.

Jak mówił w czwartek Andruszkiewicz, w związku z rozpowszechnieniem aplikacji mObywatel, i dużą liczbą Polaków korzystających z niej, chcemy tę aplikację zrównać na co dzień z dowodem osobistym w mocy prawnej.

 

„Chcemy, aby aplikacja mObywatel mogła nam umożliwiać potwierdzanie tożsamości we wszystkich miejscach oraz sytuacjach w naszym państwie na równi z plastikowym dowodem tożsamości, który posiadamy na co dzień w swoich portfelach. Chcemy, aby za pośrednictwem aplikacji mObywatel można było korzystać z innych systemów teleinformatycznych, które w naszym państwie funkcjonują, żeby za pomocą mObywatela móc potwierdzić swoje dane i móc załatwiać swoje sprawy on-line” – powiedział.

 

Jak ocenił, żyjemy w czasach, w których prędzej wychodząc z domu zapomnimy portfela tradycyjnego niż smartfona i w związku z powyższym chcemy, aby obywatel miał dokumenty, które na co dzień używa w aplikacji mObywatel.

 

Dodał, że do aplikacji mObywatel wprowadzony zostanie szereg udogodnień, takich jak np. powiadomienia „push”. Wyjaśnił, że na smartfonie będą się wyświetlały wiadomości przypominające o ważnym wydarzeniu, „które powinniśmy załatwić, jako obywatele”. Np. jeżeli będzie się kończyła ważność polisy ubezpieczeniowej dla kierowców, to aplikacja nas o tym poinformuje, albo przypomni o upływającym terminie opłaty podatku.

 

Andruszkiewicz poinformował, że obecnie z Profilu Zaufanego korzysta 14 mln Polaków, a niemal 8 mln Polaków już na co dzień korzysta także z aplikacji mObywatel, która umożliwia w wielu miejscach np. potwierdzanie tożsamości, czy korzystanie z takich dokumentów dla młodzieży jak mLegitymacja szkolna, czy mLegitymacja studencka.

 

Według wiceministra w ciągu tygodnia projekt ma zostać zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji, przeprowadzane będą też jego konsultacje.

 

Według projektodawców obywatele oczekują możliwości potwierdzenia swojej tożsamości w sposób zdalny. Wyjaśniono, że w obecnym stanie prawnym dokumenty elektroniczne nie są w pełni zrównane w skutkach prawnych z analogicznymi dokumentami wydawanymi i funkcjonującymi w formie tradycyjnej, a przez to często nie są uznawane w relacjach obywatel–urząd, obywatel–obywatel czy obywatel–biznes.

 

Dodano, że potrzeba zrównania w skutkach prawnych e-dokumentów z wydanymi tradycyjnie i wskazania, w których sytuacjach można je stosować, sygnalizowana była przez administrację, biznes oraz obywateli. (PAP)

 

autorzy: Longina Grzegórska-Szpyt, Marcin Chomiuk, Wojciech Kamiński

 

 

***

Blisko 8 milionów Polaków korzysta już z aplikacji mObywatel. To aplikacja, która powstała, aby każdy mógł mieć cyfrowe wersje dokumentów w swoim telefonie. Pozwala ona potwierdzić swoją tożsamość, okazać prawo jazdy, sprawdzić wystawione e-recepty. Jednak w obecnym stanie prawnym zawarte w nim dokumenty nie są w pełni zrównane z analogicznymi dokumentami wydanymi i funkcjonującymi w formie tradycyjnej. Czas to zmienić. Właśnie do wykazu Prac Rady Ministrów został przekazany projekt ustawy o aplikacji mObywatel- poinformował Adam Andruszkiewicz Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera.

 

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister Adam Andruszkiewicz przedstawił główne założenia projektu ustawy o aplikacji mObywatel. Ustawa w pełni zrówna w skutkach prawnych tradycyjny dowód osobisty z elektronicznym w aplikacji mObywatel- podkreślił podczas konferencji Adam Andruszkiewicz Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera

 

Główne założenia projektowanych zmian:

 

w jednym miejscu znajdziemy podstawę prawną dotyczą funkcjonowania aplikacji mObywatel,

zrównanie pod względem prawnym dokumentów tradycyjnych, z tymi cyfrowymi dostępnymi w aplikacji mObywatel, w tym dokumentu mObywatel z dowodem osobistym,

zapewnienie możliwości dokonywania płatności w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne w aplikacji mObywatel,

uproszczenie i usprawnienie nawiązywania współpracy z usługodawcami, którzy chcieliby udostępniać swoje usługi w aplikacji mObywatel,

umożliwienie wykorzystania aplikacji mObywatel jako czynnika uwierzytelniania profilu zaufanego,

otrzymywanie powiadomień w ramach aplikacji mObywatel,

logowanie do publicznych usług i systemów,

upowszechnienie korzystania z usługi mLegitymacji szkolnej i studenckiej odpowiednio przez uczniów i studentów.

 

Dzięki posiadaniu aplikacji mObywatel:

 

nie będzie trzeba nosić dowodu osobistego, legitymacji studenckiej, karty mieszkańca,

będzie można korzysta z dokumentów elektronicznych na co dzień,

będzie można płaci online za usługi publiczne,

będzie można posiadać szybki dostęp do swoich danych,

będzie można korzysta z usług online,

użytkownik już o niczym nie zapomni (PUSHe).

 

 

Statystyki pobrań aplikacji mObywatel:

 

 

1 stycznia 2020 – 776 600 zainstalowanych aplikacji

 

1 stycznia 2021 – 2 004 849 zainstalowanych aplikacji

 

1 stycznia 2022 – 6 625 566 zainstalowanych aplikacji

 

29 maja 2022 – 7 817 604 zainstalowanych aplikacji

 

źródło: KPRM

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

 

kom/ lgs/ mmu/

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"