11.8 C
Chicago
środa, 28 lutego, 2024

19-latka urodziła dziecko w lesie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prokurator wszczął procedurę w celu ustanowienia kurateli zastępczej lub opiekunów prawnych, którzy będą prezentować interesy nowonarodzonej dziewczynki – poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Prokuratury okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler. Wolę zaopiekowania się drugim dzieckiem kobiety wyrazili jej rodzice.

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w piątek w krotoszyńskim szpitalu. Po godz. 15 do placówki medycznej weszła 19-letnia kobieta z noworodkiem na ręku. Personel medyczny poinformowała, że dziecko znalazła w lesie. Lecznica o sprawie zawiadomiła prokuraturę.
W wyniku rozmów okazało się, że to kobieta urodziła dziecko. Dlatego policja pod nadzorem krotoszyńskiej prokuratury wszczęła dochodzenie w celu ustalenia wszystkich okoliczności zdarzenia. Dochodzenie dotyczy narażenia zdrowia i życia dziecka na niebezpieczeństwo.
Dziecko i matka przebywają w szpitalu; stan zdrowia dziewczynki oceniany jest jako dobry – powiedziała PAP z-ca dyr. szpitala w Krotoszynie Beata Maj.
Z ustaleń wynika, że kobieta urodziła dziecko w kompleksie leśnym niedaleko strzelnicy przy ulicy Bractwa Kurkowego w Krotoszynie.
Kobieta z noworodkiem na ręku doszła do drogi prowadzącej z Krotoszyna w kierunku Sulmierzyc i zatrzymała jadący samochód. Zdaniem kierowcy błąkała się, była w złym stanie fizycznym i psychicznym, nie miała przy sobie telefonu. Mężczyzna zawiadomił policję i zawiózł matkę z dzieckiem do szpitala.
Mieszkanka powiatu krotoszyńskiego dwa lata temu urodziła syna. Sąd pozbawił ją praw rodzicielskich i przyznał opiekę jej rodzicom. 19-latka odeszła z domu, nie miała stałego miejsca pobytu, pomieszkiwała w różnych miejscach.
Rodzice 19-latki, którzy stanowią rodzinę zastępczą dla jej pierwszego dziecka, są pod opieką Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie. Obecnie – jak dowiedziała się PAP – potrzebują wsparcia psychologicznego, ponieważ bardzo silnie przeżywają zaistniałą sytuację.
„Nie jest to dla nich łatwe. Powiedzieli, że będą pomagali przy drugim dziecku. Od ponad roku mieli nie wiedzieć, gdzie przebywa ich córka” – poinformowano w PCPR.
Zdaniem pracowników centrum rodzice 19-latki prawidłowo opiekują się pierwszym dzieckiem córki, nie sprawiają żadnych problemów i nie stwierdzono w domu żadnych zaniedbań. Problemy wychowawcze z córką mają od dawna. Dziewczyna – kiedy jeszcze była nieletnia – była pod nadzorem kuratora, ponieważ miała problemy z uzależnieniem od środków odurzających. W uporaniu się z problemami wychowawczyni rodzinie miał też pomóc asystent.
„Czasami rodzice są bezradni, tam nie ma alkoholu czy przemocy, oni robili, co mogli, podejmowali różne działania ale bezskutecznie. Nie powiodło się” – przekazano.
Jak wyjaśnił Maciej Meler prokurator wystąpił we wtorek do Sądu Rejonowego wydziału rodzinnego w Krotoszynie z wnioskiem o ustanowienie opiekunów prawnych dla dziewczynki.
„Teraz decyzja będzie należeć do sądu. Prokuratura przekazała dzisiaj ustalenia zebrane przez policję, natomiast to sąd zdecyduje, czy matkę należy pozbawić praw rodzicielskich” – powiedział prokurator.
Prokuratura oczekuje na dane medyczne dotyczące stanu zdrowia dziecka, ponieważ od tego będą uzależnione dalsze działania prokuratury.(PAP)

 

autorka: Ewa Bąkowska

 

bak/ maak/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520