9.9 C
Chicago
niedziela, 20 kwietnia, 2025

16. rocznica śmierci Jana Pawła II. Kard. Dziwisz o obrazie papieża, jaki ma w pamięci

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nie możemy pozostawać obojętni wobec rozproszenia, jakie przeżywa polskie społeczeństwo – mówił w piątek w sanktuarium maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej kard. Stanisław Dziwisz. Dodał, że „jedność jest zadaniem każdego z nas”.

„Dziś, w Wielki Piątek, kiedy stajemy pod krzyżem jako wspólnota, rodzi się refleksja, byśmy się zachęcali do nawrócenia również jako społeczeństwo, które – choć w większości podziela wiarę w Jezusa Chrystusa – przeżywa tyle napięć, podziałów, konfliktów, wzajemnych oskarżeń i uprzedzeń” – mówił abp senior archidiecezji krakowskiej.

 

„Nie możemy pozostawać obojętni wobec takiego rozproszenia, jakie przeżywa polskie społeczeństwo, polski naród, który przyjął Chrystusową ewangelię miłości i jedności ponad tysiąc lat temu. Jedność jest darem z wysoka, ale jest także zadaniem każdego z nas” – powiedział kard. Dziwisz.

 

Podkreślił, że konsekwencją prawdziwego nawrócenia jest gotowość do wzajemnego przebaczenia i pojednania.

 

Kard. Dziwisz mówił, że u stóp krzyża składamy wszystkie nasze niewierności i grzechy, ale też słabości, ból, choroby, lęki, rozczarowania, kataklizmy nękające świat, zarazy i epidemie.

 

„Składamy przed krzyżem Zbawiciela wszystkie nasze ludzkie krzyże” – mówił.

 

Wskazał, że z postawy wiary rodzi się nadzieja, że „krzyż nie jest absurdem i przekleństwem, ale drogą – choć tajemniczą – prowadzącą do pełni życia i radości”. „Widok krzyża, z wiszącym na nim i umierającym za nas Zbawicielem, wzywa nas do nawrócenia, czyli do odejścia od tego wszystkiego, co w naszym życiu jest zaprzeczeniem miłości Boga i bliźniego i jednocześnie do powrotu na drogę dobra, miłości i wierności”.

 

W Wielki Piątek przypada 16. rocznica śmierci Jana Pawła II. Jak mówił kard. Dziwisz, na zawsze pozostanie w pamięci obraz papieża, który na kilka dni przed śmiercią przyciskał krzyż do twarzy i serca podczas drogi krzyżowej.

 

Dodał, że dzisiaj papież niewątpliwie powtórzyłby nam to, co powiedział na krakowskich Błoniach podczas pierwszej pielgrzymki do Polski: „abyśmy nigdy nie wzgardzili tą miłością, która jest największa, która się wyraziła przez krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma korzenia ani sensu”.

 

Były metropolita krakowski powiedział, że Jan Paweł II przez długi okres swego pontyfikatu żył z dala od Polski, ale ona zawsze była obecna w jego sercu – cieszył się jej sukcesami, współuczestniczył w odzyskaniu przez nią wolności i suwerenności, ale bolało go „to wszystko, co było niewłaściwym korzystaniem z daru wolności”.

 

„Nie ulega wątpliwości, że Ojciec Święty zachęcałby nas dzisiaj do zgody narodowej, do pojednania, do niwelowania podziałów, do pomnażania dobra, do szukania tego, co łączy, a nie trwania przy tym, co dzieli” – podkreślił kard. Dziwisz. (PAP)

 

wos/ joz/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"