27.4 C
Chicago
poniedziałek, 20 maja, 2024

Złe wyniki produkcji przemysłowej i budownictwa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wyniki z sektora produkcji spadły o 6 proc., natomiast w przypadku budownictwa wynik ten osiągnął 13,3 proc. – w obu tych segmentach wynik jest gorszy niż przewidywany – ocenił analityk Państwowego Instytutu Ekonomicznego. Dawid Sułkowski.

GUS podał w poniedziałek, że produkcja przemysłowa w marcu spadła o 6,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 3,6 proc. Produkcja budowlano-montażowa w marcu 2024 r. spadła o 13,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 19,1 proc.

W ocenie eksperta choć wyniki te są negatywne, to jest to efekt mniejszej liczby dni roboczych w marcu. Jego zdaniem, w następnych miesiącach, w wyniku poprawy sytuacji finansowej konsumentów i spadku inflacji, analogicznie poprawią się wyniki w branży przemysłowej. Dodał również, że poprawa aktywności w przemyśle, połączona ze wzrostem cen ropy, będzie skutkować ponownym nasileniem się presji kosztowej.
„Poprawie aktywności sprzyja niska presja kosztowa – indeks PPI spadł w marcu o 9,6 proc. r/r. Ceny produkcji przemysłowej znajdują się w deflacji od połowy 2023 r. W przetwórstwie – największej części przemysłu – wyroby przemysłowe staniały o 8,5 proc. r/r. Niemniej trend ten powoli ulega wyczerpaniu (…)” – zauważa ekspert. Przestrzega jednak przed słabą aktywnością w strefie euro, która osłabi wyniki eksporterów. Potwierdzają to złożone w lutym zamówienia, których wartość spadły o 2.7 proc.
W wyniku zwiększenia stóp procentowych, jak również przestoju w inwestycjach unijnych, spadła produkcja budowlano-montażowa o 13,3 proc. r/r (z przewidywanymi -4,3 proc.) Kwestia ta dotyczy zarówno budynków (-16,1 proc. r/r), jak również obiektów inżynierii lądowej i wodnej (-17,8 proc. r/r). Ekspert prognozuje, że w najbliższych miesiącach aktywność w branży budownictwa pozostanie na niskim poziomie. (PAP)

 

ptg/ drag/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520