5.5 C
Chicago
Friday, December 1, 2023

Ziobro: Nastąpi likwidacji państwa polskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nowe traktaty dadzą KE możliwość ingerowania w sprawy wewnętrze krajów członkowskich w niespotykany sposób, to jest w istocie kroczący zamach na suwerenności Polski, zmierzający do likwidacji państwa polskiego – powiedział we wtorek lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro.

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata nad sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE zalecającym zmianę unijnych Traktatów.
Na konferencji w Sejmie Zbigniew Ziobro mówiąc o propozycjach zmian w prawie europejskim ocenił, że “traktaty te w istocie swojej prowadzą do likwidacji państw narodowych i stworzenie w miejsce UE jednego państwa europejskiego”. “Jest to wizja prezydencji niemieckiej, która formułowała tego rodzaju postulaty już od dobrych kilku lat” – dodał.
Ziobro przekonywał, że nowe traktaty dadzą Komisji Europejskiej “możliwość ingerowania w sprawy wewnętrze (krajów członkowskich) w sposób niespotykany do tej pory w historii”. “To jest w istocie kroczący zamach na suwerenności Polski, zmierzający do likwidacji państwa polskiego, Suwerenna Polska nigdy się na to nie zgodzi” – powiedział Ziobro.
“Domagamy się od wszystkich stronnictw politycznych w parlamencie, by równie konsekwentnie sprzeciwiły się tym zmianom, które odbierają Polakom wpływ na ich codzienną rzeczywistość, codzienne życie” – dodał lider Suwerennej Polski.
Mówił też, że unijny mechanizm warunkowości, mechanizm praworządności “to jest bicz na suwerenne państwa służący temu, aby wymusić zgodę na przebudowę UE jako związku suwerennych, równych narodów”.
Polityk SP Sebastian Kaleta dodał, że w propozycjach zmian traktatów znajduje się m.in. likwidacja prawa weta, a jednocześnie przypisanie nowych kompetencji UE.
“Polityka zagraniczna przechodzi na rzecz UE bez prawa weta, polityka obronności przechodzi na rzecz UE bez prawa weta, UE powołuje europejską armię i UE większością kwalifikowaną ma decydować jaka jest jej wielkość, jakie jest uzbrojenie, kto jak partycypuje w jej budowie” – mówił Kaleta.
Dodał, że UE po zmianach traktatów będzie miała prawo “nakładania podatków ponad głowami Polaków bez prawa weta i bez prawa weta ma być przyjmowany europejski budżet”.
Treść sprawozdania Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji – Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicę. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu Traktatach – o Unii Europejskiej oraz o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej – i liczy 110 stron.
Główne proponowane zmiany to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE – w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art.3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art.4), które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.
Głosowanie nad przyjęciem sprawozdania odbędzie się w najbliższą środę. Jeśli to się stanie, to trafi on 12 grudnia pod obrady Rady ministrów ds. europejskich. Według prezydencji hiszpańskiej, jest wystarczającą większość, żeby przekazać to dalej Radzie Europejskiej, która zwykłą większością głosów może zwołać Konwent przewidziany Traktatem, złożony z przedstawicieli państw członkowskich i instytucji unijnych. Zadaniem Konwentu jest praca nad traktatem, który następnie przekazuje Radzie Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej zwołuje Konferencję Międzyrządową i następnie uzgodniony Traktat trafia do ratyfikacji przez państwa członkowskie. (PAP)
—————

 

Szydło: zmiana traktatów UE sprawi, że decyzje, jakie dziś zapadają w Polsce, będą podejmowane w Brukseli

Zmiana traktatów UE sprawi, że decyzje, jakie dziś zapadają w Polsce, będą podejmowane w Brukseli – oceniła we wtorek na platformie X europosłanka PiS Beata Szydło.
Na nagraniu, udostępnionym we wpisie Szydło na platformie X, europarlamentarzystka poinformowała o debacie ws. zmian traktatowych UE, która odbędzie się we wtorek w Parlamencie Europejskim. Jej zdaniem, zmiany mogą doprowadzić do ograniczenia kompetencji państw członkowskich.
„Za kilka godzin tutaj, w Parlamencie Europejskim, odbędzie się debata na temat proponowanych zmian w traktatach Unii Europejskiej. Co to oznacza dla każdego z państwa? Po pierwsze, ograniczenie kompetencji państw członkowskich będzie wpływało na to, że decyzje które dzisiaj zapadają w Polsce, dotyczące np. podatków czy edukacji, będą podejmowane w Brukseli” – powiedziała Szydło.
„Ma być zlikwidowane prawo weta, czyli dzisiaj kiedy zapadają decyzje niekorzystne dla Polski czy jakiegokolwiek innego państwa członkowskiego, to państwo ma prawo się temu sprzeciwić. Po zmianie traktatów takiej możliwości już nie będzie. Śledźcie państwo tę debatę, przysłuchujcie się. Warto wiedzieć jakie zmiany są proponowane, warto decydować” – dodała. (PAP)
Autor: Sławomir Radtke