-0.8 C
Chicago
środa, 28 lutego, 2024

Zima dokucza Europie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Niemcy/ Z powodu intensywnych opadów śniegu w sobotę rano wstrzymało pracę – prawdopodobnie do godziny 12 – lotnisko w stolicy Bawarii, Monachium – poinformował agencję dpa rzecznik lotniska.

Do tej pory z zaplanowanych na sobotę 760 lotów odwołano około 320.
W nocy z piątku na sobotę śnieżyce sparaliżowały także komunikację kolejową w Bawarii. Wstrzymano ruch pociągów, także dalekobieżnych, z dworca głównego w Monachium.
Z powodu ataku zimy poważne utrudnienie w komunikacji kolejowej i drogowej występują w sobotę w wielu innych rejonach na południu Niemiec. (PAP)

Czechy/ Śnieżyce spowodowały poważne utrudnienia komunikacyjne; przerwy w dostawach prądu

W Czechach spadło kilkadziesiąt centymetrów nowego śniegu. Policja i służby drogowe informują o wypadkach drogowych blokujących główne szlaki komunikacyjne. Są przerwy w dostawach prądu, a władze samorządowe na południu kraju ogłosiły stan klęski żywiołowej.
Po wypadku ciężarówki główna autostrada Czech z Pragi do Brna jest zablokowana.
Korek ma długość 20 kilometrów – poinformowała policja Republiki Czeskiej na portalu społecznościowym X.
Problemy na drogach są w całym kraju. W nocy spadło 40 centymetrów śniegu. Według meteorologów w wielu miejscach tworzą się zaspy.
Dla ciężarówek o ładowności ponad 12 ton zamknięta została droga I/56 prowadząca na Słowację. Ten szlak komunikacyjny prowadzi obok ujęcia wody i nie wolno tam korzystać z soli i innych środków chemicznych. Ciężarówki nie są w stanie pokonać oblodzonych wzniesień.
Najtrudniejsza sytuacja jest w południowych Czechach, gdzie napadało 75 cm świeżego śniegu. Władze lokalne ogłosiły stan klęski żywiołowej. Śnieg pozbawił tam prądu 10 tysięcy gospodarstw domowych.
W całym kraju są problemy w transporcie kolejowym i autobusowym. Wiele dróg, zwłaszcza niższej klasy odśnieżania, nie będzie w ogóle przejezdnych w sobotę. Wciąż padający gęsty śnieg utrudnia usuwanie połamanych drzew i naprawę linii energetycznych.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

 

Wielka Brytania/ Z powodu śnieżycy zamknięto lotnisko w szkockim Glasgow

Z powodu intensywnych opadów śniegu zostało zamknięte w sobotę do odwołania lotnisko w szkockim mieście Glasgow.
„Śnieżyca okazała się silniejsza niż oczekiwaliśmy” – napisały władze portu na platformie X (dawny Twitter).
Zapewniły, że służby lotniskowe robią wszystko, by najszybciej jak to jest możliwe wznowić pracę lotniska.

 

Brytyjscy meteorolodzy ostrzegają w sobotę przed śnieżycami w wielu rejonach Szkocji oraz na cały wschodnim wybrzeżu Anglii, a także w południowo-wschodniej Anglii. (PAP)

 

Polska/ IMGW: natężenie opadów śniegu na południu Polski będzie stopniowo wzrastać

Natężenie opadów śniegu na południu Polski będzie stopniowo wzrastać – wynika z wpisu opublikowanego w nocy z piątku na sobotę przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.

Z grafiki zamieszczonej przez IMGW-PIB Meteo Polska na platformie X wynika, że opady śniegu obejmują południową Polskę oraz część woj. zachodniopomorskiego.

 

Na mapie wyróżniono obszar od Śląska po Przemyśl. „Nad zaznaczonym regionem występują opady śniegu, przeważnie o umiarkowanym natężeniu. Natężenie opadów będzie stopniowo wzrastać” – wskazano we wpisie.

 

„Na pozostałym obszarze występują opady śniegu, na ogół o słabym natężeniu, które zacznie rosnąć nad ranem” – dodano.

 

IMGW zapowiadało w piątkowej prognozie, że w nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę wystąpią śnieżyce, oblodzenia dróg i gołoledzie w pasie od Śląska, przez Małopolskę po Lubelszczyznę i Podkarpacie. IMGW wydało ostrzeżenia od pierwszego do trzeciego stopnia. (PAP)

 

 

mmu/ jm/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520