26 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Wzrost gospodarczy w 2023 r. będzie niski – wynika z prognoz ekonomistów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wzrost gospodarczy w 2023 r. będzie niski – wynika z prognoz ekonomistów. Szacunki wzrostu PKB wahają się od 0,1 proc. według analityków PKO BP do 1,2 proc. według ocen Credit Agricole.

Wzrost PKB w 2023 r. będzie niski – wynika z prognoz ekonomistów. Najniższa prognozę ma PKO BP. Według ekonomistów tego banku, wzrost gospodarczy wyniesie 0,1 proc. Głównym powodem tak słabego wyniku ma być niski popyt konsumencki.

 

„Widzimy bardzo głęboką recesję konsumencką, będzie trwała 4 kwartały. Warto podkreślić, że już teraz jesteśmy pod kreską, a jeszcze nie wszystkie złe informacje zobaczyliśmy. Obecnie niższe wydatki konsumentów są maskowane przez wzrost populacji kraju, który wynika z napływu uchodźców. II kwartał pokaże jeszcze większe spadki, bo ten czynnik – wzrostu populacji – zacznie zanikać” – powiedziała PAP ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska.

 

Dodała, że poprawy sytuacji konsumentów można się spodziewać pod koniec roku, kiedy się obniży inflacja. Zdaniem ekonomistów PKO BP, powodem spadku popytu nie jest wzrost bezrobocia – tego bowiem nie widać, tylko obniżenie się siły nabywczej ze względu na wzrost inflacji. Spadek inflacji poprawi sytuację konsumentów.

 

„Spore ryzyko dla wzrostu bierze się z zapasów. One rosły od długiego czasu, a po takim wzroście, jak pokazują dane historyczne, zawsze następowała korekta, która również odbije się na wzroście gospodarczym” – dodała Urszula Kryńska.

 

Wyższą prognozę wzrost PKB w 2023 r. ma Bank Pekao. Jego ekonomiści szacują, że gospodarka wzrośnie o 0,8 proc. Nieco wyższej dynamiki – bo na poziomie 1 proc. – spodziewają się ekonomiści ING BSK i Santander Bank Polska. Największymi optymistami są analitycy banku Credit Agricole, którzy oczekują 1,2-proc. wzrostu PKB. (PAP)

 

autor: Marek Siudaj

 

„DGP”: W wynikach nie widać spowolnienia

Kłopoty z zarabianiem pieniędzy mają przede wszystkim firmy sprzedające dobra trwałe – pisze poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

„DGP” wskazuje, że choć sezon publikacji raportów finansowych za IV kw. 2022 r. w Polsce dopiero się zaczyna i potrwa do końca kwietnia, to po podaniu wyników przez 18 spółek z niemal 140 polskich firm wchodzących w skład indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80 można wyciągnąć pierwsze wnioski.

 

„Okazuje się, że spowolnienie gospodarcze w niewielkim tylko stopniu pogarsza wyniki. Tylko 2 z 18 wspomnianych spółek zanotowały w ostatnich trzech miesiącach 2022 r. stratę. Wprawdzie wraz z publikacją kolejnych raportów wskaźnik ten może się pogorszyć, to niemal na pewno nie sięgnie 24 proc. zanotowanych w III kw. ub.r.” – czytamy.

 

Zaznaczono, że wówczas statystykę psuły banki, ponieważ w III kw. „rozliczały” one wakacje kredytowe, w związku z czym okres lipiec–wrzesień 2022 r. na minusie zakończyło osiem z dziesięciu banków wchodzących w skład WIG20, mWIG40 lub sWIG80.

 

„Dziennik Gazeta Prawna” w poniedziałkowym wydaniu pisze, że jedną z dwóch firm, która ostatni kwartał roku obrotowego (październik 2022 r. – styczeń 2023 r.) zakończyła stratą, było CCC, czyli największy producent butów w Europie, który znalazł się 65 mln zł na minusie. „Od wybuchu pandemii koronawirusa przed trzema laty firma opublikowała 12 raportów kwartalnych i aż 9 razy wykazała w nich stratę” – zaznacza.

 

Spadek zysków zanotował w ostatnich kwartałach także Forte. Jak tłumaczy „DGP”, pod koniec 2022 r. producent mebli sprzedał 70 tys. otrzymanych nieodopłatnie uprawnień do emisji CO2. 28 mln zł zysku z tego tytułu sprawiło, że skonsolidowany zysk grupy w IV kw. wyniósł niemal 30 mln zł. Dzięki jednorazowym zyskom Forte uniknęło naruszenia warunków finansowych zawartych w umowach z bankami.

 

Dziennik wskazuje również, że tempo wzrostu krajowego PKB obniżyło się z 12,2 proc. rocznie w II kw. 2021 r. do 2,0 proc. rocznie w IV kw. 2022 r. (PAP)

 

ak/ mok/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520