20.2 C
niedziela, 19 maja, 2024

Wysokie wygrane polskich drużyn w eliminacjach piłkarskiej Ligi Konferencji

Polskie drużyny odniosły zwycięstwa po 4:1 u siebie w pierwszych meczach 1. rundy eliminacji piłkarskiej Ligi Konferencji. Pogoń Szczecin pokonała KR Reykjavik, a Lechia Gdańsk wygrała z Akademiją Pandev. Spotkanie w Gdańsku przerwano na początku z powodu zamieszek w sektorze gospodarzy.

Bramki dla Pogoni, która prowadziła już 4:0, zdobyli Kamil Drygas (dwie), Słoweniec Luka Zahovic oraz Jakub Bartkowski. Goście z Islandii odpowiedzieli tylko trafieniem Arona Larussona w 71. minucie.

W przypadku awansu do 2. rundy eliminacji LK, co jest już na wyciągnięcie ręki, rywalem Pogoni będzie duński Broendby IF.

Kłopotów z odniesieniem zwycięstwa nie miała też Lechia, która w identycznych rozmiarach – 4:1 – pokonała macedońską Akademiję Pandev.

Wydarzenia boiskowe w Gdańsku zostały jednak usunięte w cień z powodu skandalu, do którego doszło już na początku spotkania. Na skutek zamieszek z udziałem pseudokibiców w sektorze gospodarzy arbiter przerwał mecz i odesłał piłkarzy do szatni.

Po kilku minutach na trybunach zaprowadzono porządek, a ok. godz. 21 – po trwającej ponad pół godziny przerwie – zawody wznowiono. Jednocześnie poinformowano, że w przypadku drugiej takiej przerwy mecz zostanie zakończony, a Lechia przegra walkowerem.

„Dziś zamiast przeżywać wspólnie z kibicami Lechii piłkarskie święto, garstka chuliganów przerwała mecz. Jednoznacznie potępiamy ich zachowanie na trybunach. Służby natychmiast podjęły działania, zabezpieczają monitoring i identyfikują sprawców. Sędzia i delegat zadecydowali, że spotkanie będzie wznowione. Apelujemy o spokój na trybunach” – napisano wówczas na Twitterze Lechii.

Po wznowieniu gry nie było już ekscesów na trybunach, a na boisku dominowała Lechia. Aż trzy bramki dla gospodarzy zdobył prawie 38-letni Portugalczyk Flavio Paixao, a jedną Łukasz Zwoliński.

Goście odpowiedzieli trafieniem Dusana Jokovica w 81. minucie.

Na zwycięzcę tego dwumeczu czeka w 2. rundzie eliminacji Rapid Wiedeń.

Właśnie od tej fazy walkę w LK rozpocznie Raków Częstochowa. Wicemistrz kraju i zdobywca Pucharu Polski zmierzy się FK Astana.

Aby awansować do fazy grupowej Ligi Konferencji (podobnie jak Ligi Mistrzów i Ligi Europy), trzeba pomyślnie przejść 4. rundę eliminacji.