11.4 C
Chicago
piątek, 12 kwietnia, 2024

„Wyborcza”: W 2021 r. Prokuratura Krajowa kupiła system szpiegowski Hermes

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prokuratura Krajowa wiosną 2021 r. kupiła za 15 mln zł specjalistyczny system szpiegowski Hermes; oprogramowanie ma być jeszcze bardziej zaawansowane niż Pegasus – pisze poniedziałkowa „Gazeta Wyborcza”. Ówczesny Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski zaprzecza, by za jego czasów zakupiono jakiekolwiek oprogramowanie szpiegowskie.

Według „GW”, system miał służyć do nielegalnej inwigilacji polityków, urzędników państwowych, sędziów oraz prokuratorów „podejrzewanych o nielojalność wobec rządu Zjednoczonej Prawicy i ekipy Ziobry”.

O istnieniu Hermesa obecne kierownictwo PK miało dowiedzieć się, kiedy przyszedł rachunek za abonament, który należało opłacić za użytkowanie systemu.
Zakup Hermesa miał nastąpić wiosną 2021 r. „Transakcję negocjował z producentem mec. Krzysztof Krełowski. Cena z licencją: 15 mln zł plus abonament” – pisze „GW”. Mec. Krełowski – jak podaje gazeta – to b. dyrektor inspektoratu wewnętrznego w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a w 2021 r. radca prawny PK.
Jak pisze „GW”, Hermes został kupiony jako „specjalistyczny program analityczny”. Nie był certyfikowany przez ABW. Centrala oprogramowania miała mieścić się w „Kancelarii Tajnej PK”.
System szpiegowski Hermes, zdaniem byłego specjalisty z ABW, na którego powołuje się „GW” jest oprogramowaniem bardziej zaawansowanym od Pegasusa ponieważ trudniej go wykryć. Ponadto system ten ma umożliwiać większą ingerencję w szpiegowane urządzenia.
Bogdan Święczkowski, który w roku 2022 został sędzią Trybunału Konstytucyjnego na pytanie „GW” w tej sprawie odpisał: ” W czasach, kiedy byłem Prokuratorem Krajowym nie zakupiono żadnego oprogramowania szpiegowskiego”.
Obsługą systemu Hermes – według gazety – zajmowali się dwaj byli funkcjonariusze ABW, Robert R. z departamentu wsparcia operacyjno-technicznego i Piotr K. były dyrektor z departamentu zabezpieczenia technicznego ABW. (PAP)

 

pb/ js/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520