23.2 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

Uroczyste obchody 70. Lecia Szkoły im. Generała Kazimierza Pułaskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Uroczyste obchody 70. Lecia Szkoły im. Generała Kazimierza Pułaskiego

 

CHICAGO (In. wł.) – W sobotę, 23 października, 2021 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji 70. Lecia działalności Szkoły im. Gen. Kazimierza Pułaskiego, mieszczącej się w miasteczku Harwood Heights, koło Chicago.

W uroczystej akademii wzięło udział kilkudziesięciu zaproszonych gości: Frank Spula, Prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej w USA (ZNP & KPA), Agata Grochowska, Wicekonsul w Konsulacie RP, Łukasz Dudka, Manager Dziennika Związkowego, Richard Owsiany, Prezes Zarządu Muzeum Polskiego, Dr. Anna Szpindor, była Prezes Związku Lekarzy Polskich, wspaniały mentor; Halina Bielowicz, była Dyrektor stanowego departamentu za Gubernatora J. Edgara; nauczyciele, działacze szkolni, administratorzy, zaproszeni goście, przedstawiciele mediów polonijnych.

Dyrektorką Szkoły jest p. Agata Michałkiewicz. Pracuje w tej szkole od 25 lat. Prezesem Zarządu Szkoły jest Agata Woźny, pełniąca tę funkcję 17 lat.  Jako rodzic jest związana ze szkołą od 20 lat.

W czasie uroczystej akademii przemawiali: Dyrektor Szkoły p. Agata Michałkiewicz, p. Agata Woźny, Prezes Zarządu Szkoły, Frank Spula, Prezes ZNP i KPA.

Frank Spula, prezes ZNP przychodzi do tej szkoły na coroczne graduacje już od wielu lat. Związek Narodowy Polski, którego jest prezesem wspiera polonijne szkolnictwo od wielu dekad. 

Dyrektor Michałkiewicz witając uczestników uroczystej akademii powiedziała: „70 lat to wspaniały jubileusz, który jest okazją do wspomnień, a one, choć minione, na zawsze pozostają w naszej pamięci. Trudno bowiem pozostać obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Dostrzeganie czasu jest cudownym darem dojrzałości i dopiero z perspektywy lat doceniamy to, co dała nam szkoła i pracujący w niej ludzie. Dostojni goście, drogie koleżanki i koledzy, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie. Korzystając z przywileju gospodarza, pragnę powitać zebranych i gorąco podziękować za przyjęcie naszego zaproszenia i uświetnienie swoją obecnością tej wyjątkowej uroczystości.”

Uroczystość prowadziła pani Monika Zając – nauczycielka Szkoły Pułaskiego.

Wicekonsul Agata Grochowska pogratulowała władzom Szkoły im. Gen. K. Pułaskiego pięknego Jubileuszu. Odczytała specjalny list od Andrzeja Dudy, Prezydenta RP i jego małżonki Agaty Kornhauser-Duda, w którym Pierwsza Para gratuluje władzom szkoły pięknego Jubileuszu, jednocześnie zachęcając ich do kontynuowania nauczania języka polskiego, do przekazywania historii i budowania poczucia dumy ze znajomości języka rodziców czy też dziadków.

Pani Anna Sokolowska, emerytowana Vice-Prezes Uniii Polsko-Rzymsko Katolickiej, zabrała głos jako absolwentka Szkoły im. Gen. K. Pułaskiego. Mówiła o tym, jak ważne było dla niej poznanie języka polskiego, historii Polski w jej późniejszej pracy w organizacjach polonijnychi w służbie publicznej.

Bardzo miło wspominam i darzę szacunkiem oraz sympatią grono pedagogiczne, a przede wszystkim moją wychowawczynię w klasach licealnych, panią Marię Neuman. Pani Maria z ciepłem, życzliwością oraz wielkim patriotyzmem, przekazywała nam wiedzę o niezakłamanej polskiej historii, literaturze i geografii. Uczyła nas umiłowania do Ojczyzny i poszanowania dorobku poprzednich pokoleń oraz zapoznała nas z organizacjami polonijnymi. Na lekcjach historii nauczyła nas otwartości na interpretację zdarzeń historycznych, a w literaturze pozwalała na zadawanie niełatwych pytań. To ona, oprócz moich rodziców, zakodowała we mnie patriotyzm do Polski, udzielanie się oraz działalność w polonijnych organizacjach. To dzięki niej oraz także polskiej szkole pokochałam nie tylko historię, geografię, literaturę, ale też od najmłodszych lat udzielałam się i popierałam życie polonijne. Doświadczenia, wiedza i takt pedagogiczny jakie otrzymałam w polskiej szkole wpłynęły na moja osobowość i moje przyszłe decyzje życiowe. Za to wszystko serdecznie dziękuję.”

Pani Woźny wręczyła dyplomy uznania nauczycielom, byłym pracownikom szkoły, administratorom za ich wkład na rzecz szkoły na przestrzeni wielu lat. Wyróżniono wszystkich nauczycieli. Niektórzy z nich są związani ze szkołą od wielu lat. Kilkadziesiąt osób otrzymało dyplomy i wyróżnienia.

Dyplomy ze Zrzeszenia Nauczycieli Polskich otrzymali wszyscy nauczyciele Szkoły im Gen. K. Pułaskiego z okazji 70. lecia działalności szkoły.

Zdecydowana większość młodzieży, która chodzi do szkoły to dzieci i młodzież urodzone w Stanach Zjednoczonych.

W organizację Jubileuszowej uroczystości z okazji 70. lecia Szkoły im. Gen. K. Pułaskiego zaangażowana była młodzież, uczniowie szkoły. Na skrzypcach grała Livia Krupinski, piękny wiersz o szkole mówiła Marcelina Depa.

Przybywających do szkoły gości witały uczennice: Angelica Popieluszko, Emma Jodlos i Liwia Zachara. Młodzież, która wprowadzała poczet sztandarowy szkoły to Anita Mikołajczyk, Julia Koziol i Alexander Walawender. Cała trójka to uczniowie klasy maturalnej. 

W części artystycznej wystąpił Teatr Pieśni i Tańca ‘’Wici’’, działający pod patronatem Związku Narodowego Polskiego. Wykonał piękne tańce narodowe: Poloneza i Mazura. Miłą niespodzianką było zaproszenie publiczności przez członków zespołu WICI do wspólnego Poloneza.

Listy gratulacyjne napłynęły do władz szkoły napłynęły także od wielu innych instytucji. Szkoła im. Gen. K. Pułaskiego otrzymała 15 listów Gratulacyjnych z okazji 70-lecia Szkoły.

— List z Konsulatu RP w Chicago

— „Wspólnota Polska” Pan Dariusz Piotr Bonisławski

— Muzeum Polskie w Ameryce

— Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

— Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce

W czasie przemówień podkreślono, że „ta uroczystość przypomina, że w szkole najważniejszy ma być uczeń, duszą szkoły ma być nauczyciel, a dumą – jej absolwenci, którzy wynoszą z niej znajomość języka ojczystego ich rodziców i dziadków, znajomość historii, kultury i niezwykłych długoletnich polskich tradycji.”

Uczniom życzymy, aby nauka w szkole była fascynującą przygodą, odkrywaniem tajemnic wiedzy, wiedzy o naszym pięknym kraju nad Wisłą i umiejętnego wykorzystania wiedzy w nowych amerykańskich warunkach.

Dodajmy także, że w kilkudziesięciu polonijnych szkołach uczyło się ponad 10,000 uczniów. Prezesem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich jest pani Ewa Koch.

Polskie szkoły oferują dodatkowe zajęcia poza szkołami angielskimi, aby pomóc dzieciom, młodzieży w nauce języka polskiego, lepszym poznaniu polskiej kultury i historii. Chodzą tam dzieci z typowo polskich rodzin, jak również dzieci z rodzin mieszanych etnicznie, narodowościowo.

Gratulujemy pięknego Jubileuszu i życzymy władzom szkoły im. Gen. K. Pułaskiego powodzenia w dalszej działalności i celebrowania kolejnych pięknych jubileuszów.

Tekst @ Andrzej Mikołajczyk

Zdjęcia @ Andrzej Mikołajczyk i Chris Dobrzycki

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520