Ukraińcy szykują się do tego, żeby kontynuować walkę z Rosją bez wsparcia USA, podczas gdy triumfujący po wyborach prezydenckich Donald Trump deklaruje, że „powstrzyma wojny” – oznajmił w środę brukselski portal Politico.
Wieści o tym, że Trump ponownie został prezydentem USA, przyjęto w Ukrainie z mieszaniną niepokoju i ponurej determinacji – czytamy w środowym artykule Politico.
Portal zauważył, że chociaż w swoim zwycięskim przemówieniu w środę rano Donald Trump przyrzekł, że „powstrzyma wojny”, to Kijów już przyznał, że prawdopodobnie będzie musiał szukać wsparcia u swoich zachodnich sojuszników, żeby odeprzeć najnowszą rosyjską ofensywę, wspieraną przez tysiące żołnierzy z Korei Północnej.
Politico przypomniało, że Trump wielokrotnie zapowiadał, że zakończy wojnę w Ukrainie w ciągu jednego dnia, a jednocześnie groził, że wstrzyma pomoc dla Kijowa. Zresztą Partia Republikańska zablokowała wsparcie dla Ukrainy na ponad dziewięć miesięcy – od października 2023 r. do kwietnia 2024 r., zmuszając stronę ukraińską m.in. do uszczuplenia budżetu wojennego.
Portal dodał jednak, że nieprzewidywalność Trumpa sprawia, że Ukraińcy nie są pewni, czego mogą się spodziewać po jego prezydenturze. Republikanin wielokrotnie twierdził, że ma dobre relacje z przywódcą Rosji i wyśmiewał prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jako „największego sprzedawcę w historii”. Jednocześnie twierdził, że powiedział Putinowi, że USA zbombardują Moskwę, jeśli ta spróbuje zaatakować Ukrainę.
Politico przytoczyło też wypowiedź Ołeksandra Mereżki, szefa komisji ds. zagranicznych w ukraińskim parlamencie, który uważa, że prezydentura Trumpa niekoniecznie musi być złą wiadomością dla Ukrainy. „Trump jest pragmatycznym biznesmenem, myślącym w kategoriach kosztów i korzyści. Oznacza to, że Ukraina będzie musiała ciężko pracować, aby przekonać go do dalszego wspierania Kijowa” – ocenił polityk w rozmowie z portalem.
Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)
Ekspert: Trump będzie naciskać na zawieszenie broni w Ukrainie
Donald Trump będzie najprawdopodobniej naciskać na zawieszenie broni między Rosją i Ukrainą, co zdjęłoby z Turcji presję dystansowania się od Moskwy – ocenił w komentarzu dla PAP Ozgur Unluhisarcikli, dyrektor tureckiego biura German Marshall Fund.
Stosunki między Donaldem Trumpem i Recepem Tayyipem Erdoganem będą zapewne bliskie, podobnie jak podczas poprzedniej kadencji prezydenckiej amerykańskiego polityka – prognozuje ekspert. Zauważył jednak, że ożywione kontakty nie zapobiegły „powstaniu kilku kryzysów w dwustronnych stosunkach”. Za czasów prezydentury Joe Bidena relacje z Ankarą „nie były zbyt ciepłe, ale były stabilne i przewidywalne” – przypomniał rozmówca PAP.
Powrót Trumpa to dla Turcji możliwości, które jednocześnie wiążą się z geopolitycznym i gospodarczym ryzykiem – podkreślił ekspert.
Unluhisarcikli spodziewa się, że Trump najprawdopodobniej będzie naciskał na zawieszenie broni między Rosją i Ukrainą. Jeśli do tego dojdzie, „Turcja uwolniłaby się od presji zdystansowania się od Moskwy” – kontynuował analityk.
Jak dodał, Trump nie jest entuzjastycznie nastawiony do amerykańskiej obecności wojskowej w Lewancie i może porozumieć się z Turcją w sprawie zawieszenia amerykańskiego wsparcia dla kurdyjskich bojówek YPG, które – według Ankary – stanowią odgałęzienie Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), uznawanej na arenie międzynarodowej za organizację terrorystyczną.
Unluhisarcikli podkreślił, że Trump podczas swojej prezydentury nałożył na Turcję sankcje CAATSA, jednak – jak przypomniał – zrobił to „niechętnie”. Według niego kryzys związany z zakupem przez Turcję rosyjskich systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-400 może być zażegnany, a sankcje – zniesione.
Nie wykluczył, że podczas prezydentury Trumpa może dojść do wojen handlowych, skutkujących potencjalnie negatywnymi konsekwencjami dla Ankary.
„Trump najprawdopodobniej będzie silnie wspierał oś Arabia Saudyjska-Izrael na Bliskim Wschodzie i zwiększy nacisk na Iran, co może zachwiać równowagą sił w regionie i zmniejszyć rolę Turcji” – uważa szef tureckiego biura German Marshall Fund.
Autorka: Natalia Dziurdzińska (PAP)
ndz/ szm/ mhr/