9.9 C
Chicago
Friday, December 8, 2023

Uczennica z Częstochowy odpowie przed sądem za pobicie nastolatek z Ukrainy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 18-letniej uczennicy, dotyczący stosowania przemocy wobec małoletnich obywateli Ukrainy z powodu ich przynależności narodowej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie prokurator Tomasz Ozimek.

 

Akt oskarżenia przeciwko 18-latce skierowała Prokuratura Rejonowa w Częstochowie do miejscowego Sądu Okręgowego.

 

Śledczy ustalili, że 12 kwietnia 2022 roku 17-letnia wówczas uczennica jednego z częstochowskich techników przechodziła w towarzystwie znajomego przez Skwer Solidarności w tym mieście. “W pewnym momencie podeszła do przebywających tam dziewczyn z Ukrainy w wieku 15 lat i z powodu ich przynależności narodowej znieważyła je słowami powszechnie uznanymi za obelżywe” – tłumaczył prokurator Tomasz Ozimek.

 

“Następnie uderzyła jedną z dziewczyn w twarz, a drugą chwyciła za włosy i popchnęła, co spowodowało, że pokrzywdzona upadła na ziemię. Wtedy kopnęła dziewczynę kolanem w głowę i brzuch. Potem została odciągnięta przez znajomego, z którym oddaliła się z miejsca zdarzenia” – wyjaśnił prokurator.

 

Według ustaleń śledczych dzień po zdarzeniu jedna z pokrzywdzonych zauważyła sprawczynię pobicia na ulicy i poinformowała o tym swoją ciotkę. “Kobieta zapytała uczennicę, dlaczego poprzedniego dnia zachowała się w sposób niewłaściwy wobec dzieci. Wtedy oskarżona znieważyła kobietę z powodu jej przynależności narodowej, używając słów powszechnie uznanych za obelżywe. Przed oddaleniem się uczennicy pokrzywdzona zdołała zrobić jej zdjęcie” – zaznaczył.

 

“W postępowaniu uczennicy przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw stosowania przemocy wobec obywateli Ukrainy i publicznego ich znieważenia z powodu przynależności narodowej. Jednocześnie prokurator uznał, że przestępstwa te mają charakter chuligański, gdyż sprawca działał publicznie bez powodu, okazując w ten sposób rażące lekceważenie porządku prawnego” – podkreślił.

 

Wskazał, że 18-latka przyznała się do zarzucanych jej przestępstw i wyjaśniła, że żałuje swojego postępowania. “Nie była w przeszłości karana” – podał.

 

Za zarzucane czyny młodej kobiecie grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

 

“W przypadku przestępstwa w charakterze chuligańskim sąd wymierza karę w wysokości nie niższej od dolnej granicy zagrożenia ustawowego zwiększonego o połowę. Ponadto warunkowe zawieszenie wykonania kary może nastąpić jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach” – dodał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. (PAP)

 

Autor: Bartłomiej Figaj

 

bf/ jann/