31.5 C
Chicago
wtorek, 18 czerwca, 2024

Tusk wzywa na wiec 4 czerwca, by pokonać… „zło”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premier Donald Tusk w mediach społecznościowych zaprosił na wiec 4 czerwca na placu Zamkowym w Warszawie. „4 czerwca to dzień, w którym Polacy pokonali zło; bądźmy razem, żeby to zło nigdy już do Polski nie wróciło” – powiedział szef rządu.

„Umawiamy się na najbliższy wtorek 4 czerwca, na godzinę 18.00, tu w Warszawie, na placu Zamkowym. Po to, żeby świętować, no bo to jest 4 czerwca – dzień, w którym Polacy pokonali zło” – podkreślił premier Donald Tusk w nagraniu, opublikowanym w mediach społecznościowych.

„Też 4 czerwca rok temu powtórzyliśmy ten wielki wysiłek. Setki tysięcy ludzi na ulicach Warszawy. I chcę wam dzisiaj z takim przekonaniem powiedzieć: bądźmy razem 4 czerwca, żeby to zło nigdy już do Polski nie wróciło” – powiedział.
4 czerwca ubiegłego roku odbył się zorganizowany przez PO i Donalda Tuska marsz, który był protestem przeciw ówczesnym rządom. Wzięli w nim udział liderzy wszystkich głównych ugrupowań opozycyjnych. Marsz stanowił też formę uczczenia rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Odbywał się, według deklaracji organizatorów, „przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami”.
Wybory z 4 czerwca 1989 r. były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu.
Frekwencja w pierwszej turze (4 czerwca) była wysoka – ok. 62 proc. Wynik był sukcesem Solidarności – 60 proc. wyborców oddało swój głos na kandydatów wystawionych przez Komitet Obywatelski „Solidarność”. Na 161 przewidzianych wtedy dla opozycji mandatów poselskich „S” zdobyła w pierwszej turze 160, a także 92 mandaty na 100 miejsc w Senacie. W drugiej turze Komitet Obywatelski „Solidarność” zdobył ostatni wolny mandat sejmowy; w wyborach do Senatu „S” zdobyła w sumie 99 mandatów na 100.(PAP)

 

***

 

Posłowie PiS zarzucili podczas konferencji w Sejmie europosłom i kandydatom do PE z koalicji rządzącej obłudę w kwestiach paktu migracyjnego, Zielonego Ładu, dyrektywy budynkowej czy zmiany unijnych traktatów. Zarzuty padły m.in. w stronę Marty Wcisło, „jedynki” KO w woj. lubelskim, z którą wywiązała się sprzeczka.
Jak mówił rzecznik PiS Rafał Bochenek, kandydaci startujący do Parlamentu Europejskiego z list Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi czy Lewicy, chcą ukryć swoje prawdziwe stanowisko w wielu istotnych dla Polski sprawach, które są rozstrzygane na poziomie UE.
Posłowie PiS przynieśli ze sobą tablice, na których wypisali, jak głosowali konkretni europosłowie obecnej koalicji rządzącej ws. Zielonego Ładu, Paktu Migracyjnego, dyrektywy budynkowej czy zmiany unijnych traktatów.
„Oni co innego mówią w Polsce, a co innego w Brukseli” – powiedział poseł PiS Jan Kanthak.
Dariusz Stefaniuk, kandydujący do PE z trzeciego miejsca na liście PiS w woj. lubelskim, podkreślił, że w tym regionie są cztery ośrodki dla uchodźców. Jak stwierdził, to tam będą umieszczani imigranci w ramach paktu migracyjnego, o czym nie mówią mieszkańcom kandydaci do PE koalicji rządzącej, w tym „jedynka” KO na Lubelszczyźnie Marta Wcisło.
„Kłamie pan” – odpowiedziała mu Wcisło, która pojawiła się na konferencji posłów PiS. Wywiązała się pomiędzy obiema stronami sprzeczka.
Kanthak stwierdził, że Wcisło powiedziała w jednym z wywiadów, że chce startować do PE, by prezentować w Brukseli swój warkocz. „Polityka to nie jest celebryctwo, tylko podejmowane decyzje” – dodał Kanthak
„Proszę nie kłamać, bo powiedziałam, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dla Polski” – odpowiedziała mu Wcisło. Zarzuciła też politykom PiS, że „zaorali rolnictwo” i są odpowiedzialni za Zielony Ład.(PAP)
kmz/ par/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520