-0.8 C
Chicago
środa, 28 lutego, 2024

Tusk widzi Sikorskiego w roli szefa MSZ?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Tusk widzi Sikorskiego w roli szefa MSZ; uczynienie tego człowieka szefem MSZ jest szkodliwe dla polskich relacji w NATO – napisała w piątek wieczorem na platformie X europosłanka PiS Beata Szydło. O tym, że Radosław Sikorski jest kandydatem na ministra spraw zagranicznych, poinformował w piątek Donald Tusk.

Podczas piątkowej konferencji, kandydat na premiera koalicji KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk poinformował, że Radosław Sikorski jest kandydatem na szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów w jego gabinecie, Tusk przekazał, że „Radosław Sikorski jest eurodeputowanym i zatrzymały go zadania eurodeputowanego. Musi uporządkować kwestie formalne, zanim zostanie ministrem. Tak, jest kandydatem na ministra spraw zagranicznych. Tutaj się nic nie zmieniło”.
Do tej informacji odniosła się na platformie X (dawniej Twitter) była premier, europosłanka PiS Beata Szydło.
„Tusk widzi Sikorskiego w roli szefa MSZ. Tego Sikorskiego, który nie tak dawno stał się bohaterem rosyjskich mediów, gdy swoim wpisem zasugerował amerykański udział w wysadzeniu Nord Stream. Sikorskiego, który wcześniej prowadził #reset z Rosją, wpuszczając Ławrowa na spotkanie polskich ambasadorów” – napisała.
Jak dodała Szydło, „uczynienie tego człowieka szefem MSZ jest szkodliwe dla polskich relacji w NATO”.
Pod koniec listopada prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier 11 grudnia przedstawi Sejmowi exposé z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Jeśli go nie uzyska – a klub PiS ma 191 posłów, co nie daje większości – inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu przejmie Sejm. Większość, 248 posłów, ma koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy.
Tusk mówił też, że przyszłym ministrem sprawiedliwości będzie były RPO Adam Bodnar, ministrem finansów Andrzej Domański, a Barbara Nowacka (KO) jest kandydatką na ministra edukacji. Poseł Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica) z kolei ma zostać ministrem nauki. Do rządu ma wejść również Czesław Siekierski (PSL), który ma być ministrem rolnictwa oraz Adam Szłapka jako minister ds. Unii Europejskiej. Tusk przypomniał także, że powstanie Ministerstwo Przemysłu z siedzibą w Katowicach, którym pokieruje prof. Marzena Czarnecka.
Z wcześniejszych informacji medialnych wynika, że w rządzie Donalda Tuska wicepremierem, ministrem obrony narodowej ma być szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, a Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) – wicepremierem, ministrem cyfryzacji.
Marcin Kierwiński jest kandydatem na ministra spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak ma zostać koordynatorem służb specjalnych; Bartłomiej Sienkiewicz – ministrem kultury i dziedzictwa narodowego; Borys Budka – minister aktywów państwowych; Sławomir Nitras – ministrem sportu i turystyki; Izabela Leszczyna – ministrem zdrowia; Dariusz Klimczak – ministrem infrastruktury; Krzysztof Hetman – ministrem rozwoju i technologii; Paulina Hennig-Kloska – ministrem klimatu i środowiska; Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – ministrem funduszy i polityki regionalnej; Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – ministrem rodziny i polityki społecznej.
Do rządu mają wejść też Marzena Okła-Drewnowicz – minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw polityki senioralnej; Katarzyna Kotula, minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw równości; Agnieszka Buczyńska, minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego.
Jan Grabiec ma zostać ministrem-członkiem Rady Ministrów, szefem kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a Maciej Berek – sekretarzem Rady Ministrów, prezesem Centrum Legislacyjnego Rządu.

 

Autorka: Paulina Kurek

 

(PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520