14.7 C
Chicago
poniedziałek, 4 marca, 2024

Teksas pozywa brytyjski koncern Shell. Stan domaga się odszkodowania

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Teksas pozwał brytyjskiego giganta paliwowego Shell oraz inną firmę – właściciela kompleksu petrochemicznego i rafineryjnego z Houston – z powodu szkód dla środowiska, wywołanych pożarem instalacji naftowej.

W maju tego roku doszło do pożaru potężnego zakładu chemicznego brytyjskiej firmy Shell w pobliżu Houston w Teksasie. Ogień gaszono przez kilka dni, co spowodowało ogromne zużycie wody oraz potężne ilości ścieków, które z naruszeniem prawa odprowadzono do zbiornika burzowego i kanału Houston Ship Channel. Według pozwu chodzi o 68,7 miliona galonów ścieków.

W pozwie stwierdza się ponadto, że Shell zezwolił na przepływ dodatkowych, nieokreślonych ilości ścieków przez zakład uzdatniania wody w ilościach przekraczających dozwolone. Ścieki przepływały przez rów melioracyjny przecinający zakład Shell produkujący chemikalia, a także sąsiadującą rafinerię należącą do spółki zależnej meksykańskiej państwowej spółki naftowej Petróleos Mexicanos (Pemex), działającej pod nazwą Deer Park Refining Limited Partnership. Zarówno Shell, jak i podmiot należący do Pemex zostały wymienione jako pozwane.

Pozew w imieniu Teksańskiej Komisji ds. Jakości Środowiska został złożony 7 sierpnia w sądzie okręgowym powiatu Travis. W pozwie stanowa agencja domaga się zadośćuczynienia o nieokreślonej kwocie, ale przekraczającej 1 mln dolarów. Dodatkowo zażądano odszkodowań za inne naruszenia przepisów ochrony środowiska w zakładzie Deer Park.

Red. JŁ

(Źródło: The Wall Street Journal)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520