18.1 C
Chicago
środa, 29 maja, 2024

Szef MON Mariusz Błaszczak: tworzymy fundamenty by Wojsko Polskie liczyło 250 tys. żołnierzy zawodowych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Tworzymy fundamenty pod to, by Wojsko Polskie liczyło 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Jak dodał, w 2015 r. wojsko liczyło niewiele ponad 95 tys. żołnierzy zawodowych, a obecnie – ponad 140 tys.

W dniu Święta Wojska Polskiego szef MON pytany był w TVP Info o sprawy związane z polską armią. Błaszczak podkreślał m.in., że również dla wojska czas pandemii koronawirusa był czasem próby.

 

„Tu szczególne podziękowania należą się żołnierzom, którzy byli na miejscu, byli zawsze gotowi i zawsze blisko – myślę tu o żołnierzach Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy jako pierwsi stanęli w szeregu, gdy była taka potrzeba, jeśli chodzi o walkę z epidemią” – mówił minister. Jak podkreślił, to właśnie żołnierze WOT odciążyli cywilną służbę zdrowia od zadań administracyjnych.

 

Szef MON przypomniał, że dla naszego bezpieczeństwa istotne jest, by Wojsko Polskie było liczne oraz wyposażone w nowoczesny sprzęt.

 

„Sojusze są bardzo ważne, sojusze są kluczowe, ale wszyscy mamy świadomość, że nikt z sojuszników o nasze bezpieczeństwo nie będzie walczył zamiast nas. To przede wszystkim Wojsko Polskie zapewnia bezpieczeństwo naszej ojczyźnie. Sojusznicy wspierają nas w tym systemie, ale żeby Wojsko Polskie stało na straży naszego bezpieczeństwa, musi być liczne i wyposażone w nowoczesny sprzęt” – mówił minister.

 

Wskazał, że w 2015 r. Wojsko Polskie liczyło niewiele ponad 95 tys. żołnierzy, a dziś jest to ponad 140 tys. żołnierzy. „Ten proces będzie się rozwijał. Tworzymy fundamenty ku temu, by Wojsko Polskie liczyło 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej” – powiedział szef MON.

 

15 sierpnia – rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r., został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. Świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia. (PAP)

 

autorka: Sonia Otfinowska

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520