14.9 C
Chicago
niedziela, 25 lutego, 2024

Stoltenberg: Przeciwstawienie się Chinom ważną częścią przyszłej strategii NATO

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przeciwdziałanie zagrożeniu dla bezpieczeństwa, wynikającemu ze wzrostu znaczenia Chin, będzie ważną częścią przyszłej strategii NATO – powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika „Financial Times”.

Stoltenberg wskazał, że Chiny już teraz mają wpływ na bezpieczeństwo Europy poprzez swoje zdolności cybernetyczne, nowe technologie i rakiety dalekiego zasięgu. Dodał, że kwestia, w jaki sposób bronić się tymi zagrożeniami, zostanie dokładnie omówiona w nowej doktrynie Sojuszu na nadchodzącą dekadę.

 

„FT” zauważa, że NATO przez dziesięciolecia koncentrowało się na przeciwstawianiu się Rosji, a od 2001 r. także na walce z terroryzmem, natomiast zapowiedziane przesunięcie nacisku w stronę Chin jest odzwierciedleniem geostrategicznego zwrotu USA w kierunku Azji.

 

„NATO jest sojuszem Ameryki Północnej i Europy. Ale ten region stoi w obliczu globalnych wyzwań: terroryzmu, cyberzagrożeń, a także wzrostu znaczenia Chin. Więc jeśli chodzi o wzmocnienie naszej kolektywnej obrony, to chodzi również o to, jak odpowiedzieć na wzrost Chin. Tym, co możemy przewidzieć, jest fakt, że wzrost znaczenia Chin wpłynie na nasze bezpieczeństwo. Już tak się dzieje” – powiedział Stoltenberg.

 

Na szczycie Sojuszu latem przyszłego roku NATO przyjmie nową koncepcję strategiczną, która nakreśli cele na kolejne 10 lat. Obecna koncepcja, przyjęta w 2010 r., nie wspomina o Chinach.

 

Stoltenberg, który w przyszłym roku ma ustąpić ze stanowiska po prawie ośmiu latach w roli sekretarza generalnego, powiedział, że państwa NATO będą dążyć do „zmniejszenia skali” działań poza swoimi granicami i „zwiększenia skali” ich krajowych zdolności obronnych, aby lepiej przeciwstawiać się zagrożeniom zewnętrznym.

 

„Chiny zbliżają się do nas. Widzimy je w Arktyce. Widzimy je w cyberprzestrzeni. Widzimy, jak mocno inwestują w krytyczną infrastrukturę w naszych krajach. I oczywiście mają coraz więcej broni dalekiego zasięgu, która może dosięgnąć wszystkich krajów sojuszniczych NATO. Budują wiele, wiele wyrzutni międzykontynentalnych pocisków dalekiego zasięgu” – powiedział.

 

W miniony weekend „FT” podał, że w sierpniu Chiny przetestowały pocisk hipersoniczny zdolny do przenoszenia ładunków nuklearnych, co jak zaznacza gazeta, zaskoczyło wywiad USA i dowodzi szybkiego postępu, jaki Chiny poczyniły w zakresie broni nowej generacji.

 

„FT” pisze, że każda sugestia odejścia od powstrzymywania rosyjskiej agresji spotkałaby się z protestami państw członkowskich z Europy Środkowo-Wschodniej, które postrzegają Moskwę jako zagrożenie egzystencjalne, a NATO jako gwaranta ich bezpieczeństwa.

 

Odnosząc się do tego, Stoltenberg wskazał, że Rosja i Chiny nie powinny być postrzegane jako oddzielne zagrożenia. „Po pierwsze Chiny i Rosja ściśle ze sobą współpracują. Po drugie, kiedy inwestujemy więcej w technologię, to dotyczy ich obu. Cała idea rozróżniania pomiędzy Chinami a Rosją albo między Azją i Pacyfikiem a Europą – to jest jedno wielkie środowisko bezpieczeństwa i musimy zająć się tym wszystkim razem. To, co robimy w sprawie gotowości, technologii, cyberbezpieczeństwa, odporności, jest ważne w kontekście wszystkich tych zagrożeń” – wyjaśnił.

 

Stoltenberg powiedział, że pospieszne wycofanie sił NATO z Afganistanu w sierpniu było „oczywistym wyborem” po decyzji USA o opuszczeniu tego kraju. Zaznaczył, że podczas gdy europejskie wojska mogły pozostać bez wsparcia USA, przywódcy nie mogli uzasadnić ich dalszej obecności.

 

„To był częściowo aspekt militarny: możliwości. Ale myślę, że zasadniczo ważniejszy był aspekt polityczny: weszliśmy do Afganistanu po tym, jak Stany Zjednoczone zostały zaatakowane. Militarnie byłoby to możliwe (by pozostać). Ale pod względem politycznym uważam to za absolutnie nierealistyczne. To był główny powód” – wyjaśnił.

 

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

 

bjn/ akl/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520