27.4 C
Chicago
poniedziałek, 20 maja, 2024

Sprawca zamachu na premiera Roberta Fico, 71-letni Juraj C., zajmował się pisaniem i publikowaniem poezji i prozy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sprawca zamachu na premiera Roberta Fico, 71-letni Juraj C., zajmował się pisaniem i publikowaniem poezji i prozy – podają słowackie media. W internecie pojawiło się nagranie z korytarza komendy policji, na którym napastnik oświadczył, że nie zgadza się z polityką obecnego rządu.

Juraj C. pochodzi z miejscowości Levice. Leży ona około 80 km od Handlovej, gdzie doszło do zamachu. Dennik N podaje, że w ostatnich latach zamachowiec zajmował się pisaniem i publikowaniem poezji oraz prozy i był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Słowackich oraz Klubu Literackiego Tęcza.

Z kolei portal aktuality.sk podaje, że w 2016 roku Juraj C. miał kontakty z organizacją „Słowaccy poborowi”, która na swoich profilach w sieciach społecznościowych przedstawiała go jako pisarza i felietonistę. Publikowała także jego teksty, w których krytykował on migrantów oraz państwo słowackie i wyrażał poparcie dla organizacji. „Słowaccy poborowi” byli niezarejestrowaną organizacją paramilitarną charakteryzującą się prorosyjską orientacją. W 2022 roku zakończyła ona swoją działalność.
Minister spraw wewnętrznych Słowacji Matusz Szutaj Esztok poinformował, że „pierwsze informacje mówią o jasnej politycznej motywacji (napastnika – przyp. PAP)”. Dodał, że ze wstępnych ustaleń policji wynika, iż zamachowiec decyzję o ataku na premiera Fico podjął krótko po wyborach prezydenckich, w których wygrał polityczny stronnik Fico – Peter Pellegrini.
Szef gabinetu ministrów jest obecnie w stanie ciężkim, a jego życie jest zagrożone. Z nieoficjalnych informacji wynika, że lekarzy najbardziej martwi rana postrzałowa brzucha oraz silny wewnętrzny krwotok. Wiadomo, że zaraz po przybyciu do szpitala Robertowi Fico wykonano tomografię komputerową. Jak podaje portal SME.sk, lekarzom opiekującym się pacjentem odebrano telefony komórkowe.
Tomasz Dawid Jędruchów (PAP)

 

tdj/ mms/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520