11.8 C
Chicago
wtorek, 27 lutego, 2024

Scheuring-Wielgus do polityków PiS: Trzeba prześledzić każdy wasz krok!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Trzeba dokładnie sprawdzić, zbadać, prześledzić każdy wasz krok, każdą decyzję i każdy podpis, a ewentualnych winnych ukarać – zwróciła się do polityków PiS posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus, podczas debaty w Sejmie nad projektem uchwały ws. powołania komisji śledczej do zbadania tzw. wyborów kopertowych.

Sejm debatuje we wtorek nad projektem uchwały ws. powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego. Pierwotnie głosowanie miało się odbyć tą drogą z powodu pandemii COVID-19, ostatecznie głosowanie odbyło się tradycyjnie.
Podczas debaty posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus przypomniała, że według Najwyższej Izby Kontroli wybory kopertowe kosztowały 76 mln 507,4 tys. zł. „Raport NIK nie zostawia na tych niedoszłych wyborach suchej nitki” – oceniła.
„Aspekt finansowy to jedna strona medalu i jest on bardzo istotny, bo można śmiało powiedzieć, że pan Jacek Sasin, Mateusz Morawiecki, Mariusz Kamiński i Michał Dworczyk zutylizowali przeszło 70 mln zł. Za te 70 mln mogliście państwo kupić chociażby 4 mln posiłków dla dzieci i młodzieży w szkole albo kupić tysiąc respiratorów, które akurat w tym czasie były bardzo potrzebne” – stwierdziła Scheuring-Wielgus.
Jej zdaniem, Prawu i Sprawiedliwości nigdy nie chodziło „ani o demokrację, ani o głosowanie, ani o zdrowie Polek i Polaków”, ale o to, aby „w covidowym zamieszaniu jak najszybciej, bez ceregieli, najlepiej w pierwszej turze przepchnąć na kolejną kadencję Andrzeja Dudę”. „Doszliście po prostu wtedy do wniosku, że wszelkimi metodami trzeba te prezydenturę przedłużyć – z naruszeniem przepisów, bez podstaw prawnych, po prostu na rympał” – mówiła posłanka do polityków PiS.
„Bardzo się cieszę, że teraz, w listopadzie, przychodzi czas na rozliczenie, bo trzeba dokładnie sprawdzić, zbadać, prześledzić, każdy wasz krok, każdą decyzję i każdy podpis, a ewentualnych winnych ukarać. Nie zrobi tego chora na raka prokuratura, którą jeszcze rządzicie, ale zrobi to komisja śledcza, nad której powołaniem będziemy głosować” – podkreśliła.
„Po co to robimy? Żeby nikomu nie uszło na sucho – jeśli była wina, musi być kara” – mówiła Scheuring-Wielgus. Podkreśliła, że winni muszą ponieść konsekwencje swoich działań po to, aby kolejne rządy, kolejni ministrowie i kolejni urzędnicy wiedzieli, że „państwo to nie jest prywatny folwark”.
„W państwie nie można wszystkiego i są pewne granice – prawa i przyzwoitości. Jedne i drugie Sasin, Kamiński i Dworczyk naszym zdaniem przekroczyli. Być może jest to większa grupa osób. Jeśli komisja śledcza, a potem niezawisły sąd podzielą ten pogląd, ci panowie i inni zostaną ukarani” – podkreśliła posłanka Lewicy. (PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520