20.5 C
Chicago
niedziela, 19 maja, 2024

Sąd Najwyższy Arizony uznał ważność prawa aborcyjnego z czasów wojny secesyjnej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Aborcja pozostanie nielegalna w Arizonie w prawie wszystkich przypadkach! Sąd Najwyższy Arizony orzekł we wtorek o pozostawieniu w mocy stanowego prawa aborcyjnego z 1864 roku.

160-letnie prawo stanowe przestało obowiązywać w Arizonie automatycznie w 1973 roku, po wyroku Sądu Najwyższego USA w sprawie Roe przeciwko Wade. Po obaleniu precedensu w 2022 roku, ustawa z 1864 roku stała się jedynym prawem stanowym, dotyczącym aborcji – całkowicie jej zakazującym. Wówczas aktywiści zaczęli domagać się przywrócenia XIX-wiecznego prawa.

Zgodnie wtorkowym orzeczeniem stanowego SN, prawo może zacząć obowiązywać ponownie w ciągu 60 dni.

Zgodnie z przepisami za pomoc w przerwaniu ciąży grozi kara od dwóch do pięciu lat pozbawienia wolności, o ile zabieg nie był wykonywany w celu ochrony życia matki.

„Osoba, która zapewnia, dostarcza lub podaje kobiecie w ciąży lub nakłania taką kobietę do zażycia jakiegokolwiek leku, narkotyku lub substancji, lub używa lub wykorzystuje jakiekolwiek narzędzie lub inne środki, z zamiarem doprowadzenia do poronienia takiej kobiety, chyba że jest to konieczne do ratowania jej życia, podlega karze pozbawienia wolności w więzieniu stanowym na okres nie krótszy niż dwa lata i nie dłuższy niż pięć lat” – czytamy w tekście, który znalazł się w zestawie ustaw uchwalonych przez legislaturę terytorialną w 1864 roku.

Ustawa towarzysząca, która nakładała karę jednego roku więzienia na kobietę poszukującą aborcji, została uchylona w 2021 roku.

„Za” wtorkowym orzeczeniem głosowało czterech sędziów, dwóch było „przeciw”, a jeden wstrzymał się od głosu.

Red. JŁ

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520