13.5 C
Chicago
wtorek, 20 lutego, 2024

Rynek nieruchomości w USA nie chce się „schłodzić”. Ceny w Mass. biją nowe rekordy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sprzedaż domów w USA spada, ale nie ich ceny. Według analizy National Association of Realtors z 20 lipca sprzedaż domów w USA spadła o 19% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Spadek popytu powinien podręcznikowo stymulować spadek ceny, jednak te wciąż utrzymują się na wysokich poziomach.

Rynek nieruchomości niechętnie „schładza się” w całych Stanach Zjednoczonych. Według NAR miesięczna mediana ceny sprzedaży wynosząca 410 200 USD dla nowych domów była „drugą najwyższą w historii”. Rekord ustanowiono rok temu, wówczas mediana wyniosła 413 800 USD.

Jednym ze stanów, w których panuje największa drożyzna na rynku nieruchomości, jest Massachusetts. Tam ceny domów jednorodzinnych są znacznie wyższe (nawet o 50%), niż mediana ogólnokrajowa.

„Pomimo [wysokich] stóp procentowych, prawie dwukrotnie wyższych niż w ubiegłym roku, rynek domów jednorodzinnych w Massachusetts pobił w czerwcu kolejny rekord” – powiedziała Cassidy Norton, zastępca wydawcy i dyrektor ds. relacji z mediami w The Warren Group.

„W ubiegłym miesiącu mediana cen sprzedaży domów jednorodzinnych wyniosła 612 250 USD, co stanowi nowy rekord wszech czasów. Jeszcze trzy lata temu miesięczna mediana cen sprzedaży domów jednorodzinnych wynosiła stale poniżej 500 000 USD, a stopy procentowe oscylowały wokół 3%” – dodała, po czym podkreśliła, że „domy jednorodzinne w Massachusetts nigdy nie były mniej przystępne cenowo”.

Sytuacja wydaje się jeszcze gorsza na rynku wtórnym – tam brakuje podaży. Sprzedający domy przycupnęli na uboczu, czekając na zmianę koniunktury. Obawiają się, że jeśli sprzedadzą dom teraz – w otoczeniu wysokich stóp procentowych i drogiego kredytu – nie znajdą kolejnych nieruchomości w „rozsądnej cenie”.

Według The Warren Group, sprzedaż spadła o 20,5% w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku i o 24,3% w tym roku. Massachusetts Association of Realtors (MAR) poinformowało 20 lipca, że liczba nowych ofert spadła o 33,2% rok do roku w przypadku domów jednorodzinnych i 28,7% w przypadku condos.

Red. JŁ

(Źródło: Boston.com)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520