21 C
Chicago
wtorek, 16 lipca, 2024

Rosyjskie filmy na cenzurowanym. Rozszerza się bojkot rosyjskiej kinematografii

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W związku z apelem członków Ukraińskiej Akademii Filmowej o bojkot rosyjskiej kinematografii informujemy, że Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) przyłącza się z całą stanowczością do tej akcji – poinformowano na stronie PISF-u.

„Zachęcamy wszystkie instytucje filmowe w Polsce, Europie i na świecie do włączenia się w akcję i podpisanie tej petycji” – czytamy w oświadczeniu PISF-u podpisanym przez jego dyrektora Radosława Śmigulskiego.

 

Zwrócono uwagę, że „jak słusznie wskazuje Akademia w swojej petycji do instytucji filmowych, w czasie, gdy nakładane są sankcje polityczne i gospodarcze na Federację Rosyjską, nie możemy pozostać w zgodzie z ich aktywnością na polu kultury”.

 

„W obecnych okolicznościach chcemy zapewnić członków Ukraińskiej Akademii Filmowej oraz całe społeczeństwo ukraińskie o naszej solidarności także w tej kwestii” – zapewniono. „Nie można dopuszczać do sytuacji, w której agresor napadający na demokratyczne państwo ma prawo bez żadnych konsekwencji zgłaszać filmy swojej produkcji do udziału w festiwalach międzynarodowych oraz brać udział w wydarzeniach kulturalnych” – podkreślono.

 

Przypomniano, że Ukraińska Akademia Filmowa zachęca poszczególne instytucje do podjęcia konkretnych działań: „Radę Europy do wykluczenia Rosji z Eurimages i zerwanie z nią umów koprodukcyjnych oraz do wyłączenia Federacji Rosyjskiej z Europejskiej Konwencji o koprodukcji filmowej; Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Producentów Filmowych (FIAPF) do pozbawienia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie akredytacji FIAPF; producentów do rozwiązania współpracy z podmiotami gospodarczymi Federacji Rosyjskiej oraz nie przenoszenia praw własności intelektualnej do filmów na terytorium Federacji Rosyjskiej; dystrybutorów do nie wydawania licencji na dystrybuowanie filmów na terytorium Rosji; CEPI (European Audiovisual Production Association) i CFP-E (Commercial Film Producers of Europe) do zaprzestania wszelkiej współpracy członków stowarzyszenia z producentami popierającymi agresję na Ukrainę”.

 

Podkreślono, że Ukraińska Akademia Filmowa „zwraca się także z prośbą o niedopuszczanie do programów festiwali filmów wyprodukowanych przez Federację Rosyjską lub w koprodukcji z nią”.

 

Oświadczenie opublikowano na stronie oraz w mediach społecznych PISF-u.(PAP)

 

autor: Grzegorz Janikowski

 

gj/ dki/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520