20.5 C
Chicago
niedziela, 19 maja, 2024

Radomski: Bardzo cieszą Oscary dla brytyjsko-polsko-amerykańskiej „Strefy interesów”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Bardzo cieszą Oscary dla brytyjsko-polsko-amerykańskiej koprodukcji „Strefa interesów” Jonathana Glazera. Wygrać w kategorii dźwięk z „Oppenheimerem” to był duży wyczyn – powiedział PAP krytyk filmowy Marcin Radomski. Obraz otrzymał też statuetkę dla najlepszego filmu międzynarodowego.

Najwięcej Oscarów trafiło do „Oppenheimera” Christophera Nolana. Opowieść o „ojcu bomby atomowej” doceniono siedmioma statuetkami, w tym za najlepszy film i reżyserię.

„Nie było zaskoczeniem, że triumfatorem tegorocznych Oscarów będzie film +Oppenheimer+” – powiedział PAP krytyk filmowy Marcin Radomski.

 

„Bardzo cieszy nagroda dla polsko-brytyjskiej koprodukcji +Strefa interesów+ – miała pięć nominacji, a otrzymała dwie nagrody. Jest to duży sukces” – podkreślił Radomski. „Nagroda za dźwięk – wygrać w tej kategorii z +Oppenheimerem+ to był duży wyczyn. Drugą nagrodę otrzymał w kategorii najlepszy film międzynarodowy” – dodał.
„Kręcony w Polsce film +Strefa interesów+ to bardzo ważne dzieło, opowiadające o Holocauście i naszej historii” – podkreślił Radomski.
Film Jonathana Glazera luźno nawiązuje do głośnej powieści wojennej „Strefa interesów” Martina Amisa z 2014 roku opisującej miłość między SS-manem i żoną komendanta obozu koncentracyjnego. Tytułowa Interessengebiet była obszarem wokół KL Auschwitz zarządzanym przez SS. Do 1943 roku Niemcy – chcąc uniemożliwić więźniom kontakt ze światem zewnętrznym i jednocześnie pozbyć się świadków swoich zbrodni – wysiedlili z tego terenu około 9 tys. mieszkańców.
Reżyser w centrum filmu umieścił Rudolfa Hössa (w tej roli Christian Friedel), który zorganizował KL Auschwitz, został jego pierwszym komendantem, a później przekształcił go w jeden z największych obozów III Rzeszy. W filmie śledzimy życie rodzinne Hössa, jego żony Hedwig (Sandra Huller) i piątki dzieci w dużym domu z ogrodem położonym za obozowym murem. Śpiew ptaków zagłuszają okrzyki ludzi prowadzonych na śmierć, ale nawet one nie zakłócają idyllicznego życia Hössów. Sielankę przerywa dopiero telefon z informacją, że Rudolf zostaje przeniesiony. Hedwig nie chce opuszczać willi. Proponuje mężowi, że zostanie w niej razem z dziećmi. (PAP)

Autor: Tomasz Szczerbicki

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520