21.6 C
Chicago
czwartek, 18 lipca, 2024

Prof. Durlik: Polscy chirurdzy wykonują coraz więcej operacji z pomocą robotów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W polskiej chirurgii obserwujemy lawinowy wzrost zabiegów wykonywanych z pomocą robota. Kiedyś medycynę zmieniła laparoskopia, obecnie zmienia ją robotyka – powiedział PAP prof. Marek Durlik, kierownik Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CMKP PIM MSWiA.

Pod koniec czerwca Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego organizuje dla lekarzy bezpłatny kurs z podstaw chirurgii robotycznej. Zajęcia odbędą się 24 i 25 czerwca br. w Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CMKP Państwowego Instytutu Medycznego MSWIA przy ul. Wołoskiej w Warszawie. Obecnie trwają na nie zapisy.

W szkoleniu mogą wziąć udział lekarze specjalizujący się oraz specjaliści w dziedzinie chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, ginekologii, ginekologii onkologicznej, kardiochirurgii, laryngologii, urologii. Kierownikiem naukowym kursu są: prof. Piotr Suwalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii CMKP i dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA i prof. Marek Durlik, kierownik Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CMKP PIM MSWiA.
„W Polsce zabiegi robotyczne wykonuje się już w ponad 80 szpitalach, ale kurs doskonalący organizowany przez CMKP będzie pierwszym takim szkoleniem organizowanym przez publiczną instytucję w zakresie nauczania podyplomowego. Do tej pory kursy organizowali dostawcy systemów robotycznych” – powiedział prof. Marek Durlik.
W rozmowie z PAP podkreślił, że chirurgia z asystą robotów jest szeroko stosowana na świecie od ponad dwóch dekad, a w polskiej chirurgii właśnie teraz obserwujemy lawinowy wzrost zabiegów wykonywanych w asyście robota. „Początkowo robotyka miała zastosowanie w urologii, dziś przy pomocy robota można wykonywać właściwe wszystkie operacje chirurgiczne” – powiedział.
Prof. Durlik przeprowadził ponad 320 zabiegów z użyciem robota. „W naszej klinice wykonujemy w ten sposób m.in. resekcję trzustki czy pobranie nerki w przypadku przeszczepu rodzinnego. Jesteśmy pod tym względem wiodącym ośrodkiem w Polsce i jednym z największych w Europie” – przekazał.
Specjalista podkreślił, że roboty chirurgiczne pozwalają lekarzom na przeprowadzenie skomplikowanych procedur chirurgicznych w realistycznym, w pełni kontrolowanym środowisku, wykorzystując obrazowanie trójwymiarowe 3D HD (high definition – PAP) i kilkukrotne powiększenie. „Precyzja to jedna z największych zalet tej metody” – powiedział.
Dodał, że robotyki chirurgicznej nie należy traktować jako oddzielnej dziedziny. „Kiedyś medycynę zmieniła laparoskopia, obecnie robi to robotyka. To nowa technika pracy, zupełnie inna od klasycznej chirurgii. Stosować ją powinni jednak doświadczeni operatorzy, mający doświadczenie w chirurgii klasycznej, ponieważ w każdej operacji robotowej istnieje ryzyko zamiany tej techniki na operację tradycyjną, otwartą” – powiedział.
Prof. Durlik przyznał, że nie jest to jednak metoda dla każdego lekarza. „Aby operować z pomocą robota, lekarz musi wyrobić sobie doskonałą koordynację mózgowo-ruchową. Dla niektórych męczące może być długotrwałe koncentrowanie uwagi na obrazie 3D wyświetlającym się w konsoli robota. Każdy chirurg powinien więc sprawdzić, czy to technika dla niego” – zaznaczył. Poza tym operowanie przy pomocy robota wymaga też od zespołu innego rodzaju komunikacji w czasie zabiegu, ponieważ podczas operacji chirurg nie jest bezpośrednio przy chorym, ale przy konsoli.
W programie kształcenia przeddyplomowego lekarzy w Polsce nie ma na razie zajęć z robotyki chirurgicznej. „Powszechne szkolenia są konieczne, ponieważ kwestią czasu jest to, że roboty chirurgiczne w ciągu kilku lat będą na wyposażeniu większości oddziałów chirurgicznych – a jest ich ok. 200 ” – podkreślił prof. Durlik. Lekarze liczą też na poszerzenie katalogu refundowanych przez NFZ zabiegów z asystą robota. Obecnie Fundusz finansuje jedynie operacje usunięcia gruczołu krokowego w przypadku nowotworu, operacje nowotworów jelita grubego i trzonu macicy. Nie są refundowane operacje onkologiczne trzustki ,wątroby, dróg żółciowych czy żołądka.
W trakcie kursu CMKP zostaną omówione również zasady planowania i przeprowadzania zabiegów chirurgicznych z użyciem systemów robotycznych, w tym wskazań i przeciwskazań do stosowania techniki robotycznej w różnych dziedzinach m.in.: chirurgii onkologicznej, operacjach bariatrycznych, urologii, ginekologii onkologicznej czy kardiochirurgii.
Omówione też będą zasady skutecznego współdziałania z zespołem operacyjnym podczas zabiegów z użyciem chirurgii robotycznej, włączając w to komunikację i koordynację działań. W programie jest także przekazanie wiedzy na temat aktualnych trendów i badań w dziedzinie chirurgii robotycznej oraz specyfiki opieki nad pacjentem operowanym z użyciem najnowszych technologii.

 

Zapisy na kurs:https://kursy.cmkp.edu.pl/?hide=0&year=2024&nr=01-703/0-00-055-2024 (PAP)

 

Autorka: Anita Karwowska

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520