13.2 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Premier broni się przed osobistymi rozmowami z medycznymi związkami

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nie ma decyzji, by na rozmowy z medycznymi związkami przyszedł premier; minister zdrowia Adam Niedzielski ma wszelkie uprawnienia do tych rozmów – powiedział w czwartek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

W czwartek w południe w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie ma się odbyć posiedzenie zespołu trójstronnego ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. Posiedzenie ma być poświęcone m.in. nakładom na zdrowie oraz wynagrodzeniom w służbie zdrowia.

 

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia chce rozmów z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

 

„Na tę chwilę nie ma takiej decyzji. Pan minister Niedzielski ma wszystkie prerogatywy, żeby rozmawiać z przedstawicielami zawodów medycznych, żeby podejmować decyzje” – powiedział Dworczyk w radiowej Jedynce, pytany, czy będzie na nich premier Mateusz Morawiecki.

 

„Pan minister oraz jego współpracownicy są otwarci na rozmowy, ale na merytoryczne rozmowy” – zapewnił.

 

Przypomniał, że w bardzo znaczący sposób rosną nakłady na służbę zdrowia – w 2023 r. wyniosą 6 proc. PKB, a w 2027 – 7 proc. PKB i przeznaczane są nie tylko na sprzęt czy organizację służby zdrowia, ale też na podwyżki płac.

 

Dopytywany o podwyżki dla ratowników medycznych odparł, że jest zrozumienie i deklaracje konkretnych rozwiązań tej sytuacji, ale sposoby rozwiązań przedstawi Ministerstwo Zdrowia.

 

Zaznaczył, że wzrosty są zaplanowane na kolejne lata, a sytuacja w służbie zdrowia, to efekt wieloletnich problemów z kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu lat.

 

Związkowcy we wtorek nie przyszli na spotkanie z ministrem Niedzielskim, a w środę na spotkanie w Pałacu Prezydenckim – odpowiedzialną za dialog społeczny w Kancelarii Prezydenta RP minister Bognę Janke komitet zapraszał na swoje środowe spotkanie w siedzibie Forum Związków Zawodowych.

 

11 września po sobotniej, ogólnopolskiej manifestacji pracowników ochrony zdrowia w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie powstało „Białe Miasteczko 2.0”.(PAP)

 

Autor: Aleksander Główczewski

 

Rzecznik rządu: w niektórych zawodach medycznych trzeba dokonać korekty płac i jesteśmy na to otwarci

W niektórych grupach medycznych trzeba dokonać korekty płac i jesteśmy na to otwarci – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Zastrzegł, że na ten temat trzeba rozmawiać konstruktywnie.

Müller powiedział w czwartek w TVP Info, że spełnienie postulatów płacowych protestujących medyków oznaczałoby w przyszłym roku dodatkowe 100 mld zł na służbę zdrowia. „W tym roku budżet na służbę zdrowia wynosi 120 mld zł” – przypomniał. „Każdy, kto patrzy na te postulaty, widzi, że to nie mogą być postulaty, które da się zrealizować z dnia na dzień” – zaznaczył.

 

Jak dodał, PiS od 2015 roku zwiększyło budżet na służbę zdrowia o około 50 proc. „My ten mechanizm wprowadzamy. Niedawno przyjęliśmy ustawę dotyczącą wzrostu nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKB” – przypominał. „Jeszcze dwa czy trzy lata temu postulaty wynosiły – w tym samym środowisku – 6,7-6,8 (proc. PKB), więc to pokazuje, że jednak te ruchy (PiS) wykonuje” – przekonywał Müller.

 

„Nie zmienia to jednak faktu, że w niektórych grupach medycznych, niektórych zawodach medycznych trzeba dokonać korekty płac i jesteśmy na to otwarci, natomiast to musi być rozmowa konstruktywna” – podkreślił rzecznik rządu.

 

Przedstawiciele komitetu protestacyjno-strajkowego nie przyszli we wtorek na spotkanie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim ani na środowe spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Nadal postulują o pojawienie się na rozmowach premiera Mateusza Morawieckiego.

 

Müller zaznaczył w czwartek, że „grupy reprezentujące różne zawody medyczne są dosyć zróżnicowane”. „Część z nich rozmawia z ministrem zdrowia w sposób konstruktywny, część postawiła warunki o charakterze politycznym” – ocenił.

 

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów. Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

 

Według resortu zdrowia łączny koszty realizacji postulatów byłyby ogromny. Realizacja postulatów płacowych protestujących medyków jest nie do udźwignięcia w przyszłorocznym budżecie – stwierdził w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Według niego resort chce jednak rozmawiać o ewentualnych realnych podwyżkach i ewentualnej mapie drogowej podwyżek na przyszłe lata.

 

„Białe Miasteczko 2.0” powstało 11 września po sobotniej, ogólnopolskiej manifestacji pracowników ochrony zdrowia. Namioty i stoiska znajdują się w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie. (PAP)

 

autor: Grzegorz Bruszewski

 

gb/ ann/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520