30.9 C
Chicago
wtorek, 18 czerwca, 2024

Poznań świętuje urodziny Bohdana Smolenia

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

www.strony.us - Strony Internetowe, Strony Internetowe Chicago Floryda, Pozycjonowanie, Pozycjonowanie stronwww, Pozycjonowanie Stron Chicago Floryda, Reklama Chicago

W niedzielę w Poznaniu przy pomniku Bohdana Smolenia celebrowana będzie 77. rocznica jego urodzin. Odsłonięty kilka lat temu pomnik zmarłego w 2016 r. artysty jest stałym miejscem spotkań miłośników jego talentu oraz sztuki kabaretowej.

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 r. w Bielsku. Przez lata był związany z Poznaniem. Właśnie dlatego rocznicową fetę rozpoczną przedstawiciele władz Poznania i Bielska-Białej.

 

W niedzielne popołudnie w centrum miasta, na skwerze Bohdana Smolenia u zbiegu ulic Rybaki i Strzałowej będzie można posłuchać muzyki, zjeść urodzinowy tort, wziąć udział w warsztatach plastycznych, muzycznych, tanecznych oraz obejrzeć wystawę „Smoleń wiecznie żywy”.

 

Jak powiedział PAP Krzysztof Deszczyński, wieloletni współpracownik i przyjaciel Bohdana Smolenia oraz inicjator postawienia jego pomnika wydarzenia upamiętniające artystę odbywają się na skwerze dwa razy do roku: przy okazji rocznicy jego urodzin, oraz z grudniu, w okolicę rocznicy jego śmierci, jako „Wigilia ze Smoleniem”.

 

„77. urodziny nazywane są w Poznaniu dwiema siekierami, ale pomnikowy Boguś zaprasza poznańskie rodziny na wesołe świętowanie. Będą z nami m.in. Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo i zespół Dzień Dobry. Dzieci nauczą się tańczyć, stworzą też duży napis: Smoleń. Chętni nauczą się grać na ukulele. Zaprzyjaźniona cukiernia przygotowała tort urodzinowy, mamy ufundowaną grochówkę i białą kiełbasę” – powiedział Deszczyński.

 

W tym roku urodziny uświetni wystawa „Smoleń wiecznie żywy” przygotowana przy współpracy z Archiwum Państwowym w Poznaniu.
„Na postawionych na skwerze planszach zamieściliśmy mnóstwo materiałów poświęconych Bohdanowi Smoleniowi – wiele z nich prezentujemy po raz pierwszy. Będzie tam można znaleźć materiały poświęcone początkowi drogi artystycznej jubilata oraz bogatym w wydarzenia latom już po opuszczeniu kabaretu Tey” – powiedział Deszczyński.

 

 

Bohdan Smoleń należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył występując wraz z Zenonem Laskowikiem w poznańskim kabarecie Tey. Kabaret ten był w latach 70. i 80. ub. wieku jednym z symboli miasta.

 

Artysta urodził się 9 czerwca 1947 r. w Bielsku. Ukończył Wydział Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. Występował w filmach i na estradzie. Zobaczyć go można m.in. w filmach „Filip z konopi” Józefa Gębskiego, „Pan Kleks w kosmosie” Krzysztofa Gradowskiego oraz w serialu „Świat według Kiepskich”.

 

W 2007 roku w Baranówku pod Mosiną (Wielkopolskie) stworzył Fundację Stworzenia Pana Smolenia, prowadzącą hipoterapię dla osób niepełnosprawnych. Zmarł po długiej chorobie 15 grudnia 2016 roku. (PAP)

 

autor: Rafał Pogrzebny

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520