HomeŚwiat

Portugalia: Rząd nakazał szpitalom ograniczenie liczby operacji, nawet tych uznawanych za priorytetowe!

Portugalia: Rząd nakazał szpitalom ograniczenie liczby operacji, nawet tych uznawanych za priorytetowe!

Z powodu nasilenia się epidemii koronawirusa rząd Portugalii wydał publicznym szpitalom w całym kraju nakaz ograniczenia liczby operacji i wsparcia oddziałów leczących pacjentów z Covid-19. Nakaz dotyczy nawet zabiegów uznawanych za priorytetowe.

Zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia, które w czwartek opublikował lizboński dziennik “Publico”, szefowa resortu zdrowia Marta Temido nakazała placówkom medycznym “natychmiastowe ograniczenie zabiegów”.

 

Dokument podpisany przez nią w środę zobowiązuje dyrekcje szpitali “do położenia pilnego nacisku” na wzmocnienie pracy oddziałów przyjmujących osoby zainfekowane koronawirusem. Szczególne wsparcie zalecane jest dla oddziałów intensywnej terapii.

 

W czwartek “dramatyczną sytuację” w szpitalach, szczególnie na zatłoczonych izbach przyjęć, potwierdził Eduardo Carqueja, szef oddziału psychologicznego w szpitalu Sao Joao w Porto. Odnotował, że nasilenie epidemii negatywnie wpływa też na zdrowie psychiczne personelu szpitalnego.

 

“Prawie 60 pracowników służby zdrowia zostało w ostatnich dniach poddanych leczeniu z powodu wyczerpania pracą” – ujawnił Carqueja.

 

Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że z powodu epidemii Covid-19 pomiędzy marcem a listopadem 2020 r. konieczne było odwołanie w publicznych szpitalach w całym kraju ponad 121 tys. operacji. Do skutku nie doszło też około 1,2 mln wizyt lekarskich, które miały odbyć się na terenie tych placówek.

 

Tymczasem w całym kraju z powodu infekcji koronawirusem nie udało się przeprowadzić w publicznych i prywatnych placówkach służby zdrowia, w tym w przychodniach zdrowia, ponad 3,4 mln zabiegów oraz 7,2 mln wizyt lekarskich.

 

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

 

zat/ akl/

COMMENTS