22.6 C
Chicago
wtorek, 27 lutego, 2024

PiS pompuje „aferę wiatrakową”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prokuratura powinna zweryfikować, czy w przypadku tzw. ustawy wiatrakowej nie doszło do popełnia przestępstwa o charakterze zorganizowanej grupy przestępczej – powiedział w piątek, polityk minister w KPRM Jacek Ozdoba.

Grupa posłów Polska 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r. Proponuje on także przywrócenie obliga giełdowego, a także liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych.
Zdaniem posłów PiS, mamy do czynienia z „aferą wiatrakową”, dlatego zapowiedzieli oni w piątek rano wnioski do prokuratury i CBA ws. projektu ustawy ws. cen energii. Lider PO Donald Tusk podczas konferencji z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią zapewnił, że: „Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w projekcie nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji”. Podkreślał, że głównym celem projektu jest zamrożenie cen energii.
Na konferencji prasowej Jacek Ozdoba ocenił, że Donald Tusk i Szymon Hołownia „ignorują sygnały dotyczące niebezpiecznego, lobbystycznego projektu ustawy oficjalnie w słusznym celu, ale zawierającego elementy tzw. afery wiatrakowej”.
„Ja bym na miejscu pana Hołowni oraz Donalda Tuska tak nie bagatelizował przepisów, które wprost mogą pochodzić od przedsiębiorców, a dzisiaj już nie mają żadnego autora, ten projekt został osierocony” – powiedział Ozdoba. Mówił, że środowiska Hołowni i Tuska wzajemnie przypisują drugiej formacji autorstwo projektu.
Przypomniał, że zostanie złożone zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienie przestępstwa w związku ze złożonym projektem. „My uważamy również, że prokuratura powinna zweryfikować, czy wspólnie i w porozumieniu z grupą osób nie doszło do popełnia przestępstwa o charakterze zorganizowanej grupy przestępczej” – powiedział Ozdoba.
Argumentował, że „tego typu regulacje, mogą przynieść miliardowe zyski przedsiębiorcom, którym zależy na tym, aby regulacje właśnie w zakresie lobby wiatrakowego weszły w życie”.
„Posłowie większości parlamentarnej złożyli projekt lobbystyczny zawierający wprost przepisy, które były, w kuluarach krążące już od dawien dawna, że apelowała o to branża określonych koncernów zagranicznych” – powiedział Ozdoba.
W uzasadnieniu do projektu posłów KO i Polski 2050-TD napisano, że „proponuje się, by miejsce budowy elektrowni wiatrowej uzależnić od mocy hałasu, jaki emitują”. „W przypadku nowocześniejszych urządzeń o niskim natężeniu hałasu ich lokalizacja będzie mogła nastąpić w bliższym otoczeniu zabudowy mieszkaniowej. Wiatraki cichsze będą mogły stanąć bliżej, natomiast te głośniejsze powinny być lokowane znacznie dalej od zabudowań, tak aby nie powodować uciążliwości” – wyjaśniono. W uzasadnieniu czytamy również m.in., że w projekcie przyjęto „graniczną minimalną odległość lokalizowania nowych elektrowni wiatrowych od obszarów podlegających ochronie akustycznej o wartości 300 m nawet w przypadku turbin wiatrowych cichszych niż 100 dBA z uwagi na wielkość tych konstrukcji”.
Politycy PiS krytykują projekt wskazując, że może on prowadzić do wywłaszczenia pod farmy wiatrowe. Projektodawcy proponują m.in., aby w ustawie o gospodarce nieruchomościami dopisać, że celem publicznym jest również „budowa, przebudowa i utrzymanie instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW, w szczególności elektrowni wiatrowej wraz z inwestycją towarzyszącą”. Borys Budka (KO) na konferencji prasowej powiedział, że „nie ma mowy o wywłaszczeniach pod wiatraki, ale nikt nie będzie mógł blokować inwestycji, gdy będzie ona uznana za inwestycję celu publicznego”.
Projekt autorstwa posłów KO i Polski 2050-TD zakłada też zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych do końca czerwca 2024 r. Zakładane jest utrzymanie proporcjonalnych obecnych limitów zużycia i utrzymanie grup objętych ochroną. Jak czytamy w uzasadnieniu, „środki przeznaczone na finansowanie wsparcia odbiorców uprawnionych (…) będą pochodziły z Funduszu COVID-19, który będzie zasilany z gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2022 r. oraz innymi środkami w sposób przewidziany stosownymi przepisami”. Według portalu WysokieNapiecie.pl „cała operacja zostanie sfinansowana na koszt Orlenu”. (PAP)

 


 

Rzecznik PiS o „ustawie wiatrakowej”: będziemy nieustannie przypominać o ukrytym w tym projekcie oszustwie koalicji Tuska i Hołowni

W najbliższych dniach w każdym województwie nasi parlamentarzyści zorganizują konferencje prasowe, w trakcie których przedstawimy szczegóły niebezpiecznych zapisów „ustawy wiatrakowej” i zagrożeń jakie z nich wypływają; będziemy nieustannie przypominać o ukrytym w tym projekcie ustawie oszustwie koalicji Tuska i Hołowni – mówił PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.
Grupa posłów Polska 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r., który zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Projekt ma umożliwić budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań. Autorzy projektu zaproponowali też rozszerzenie katalogu inwestycji strategicznych o elektrownie wiatrowe, co oznacza, że nie trzeba będzie analizować zgodności ich lokalizacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Lider KO Donald Tusk na konferencji po spotkaniu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią (Polska 2050) mówił, że w projekcie tym „chodzi o potrzebę zamrożenia cen energii dla ludzi i to jest istota tego projektu, po drugie w tym projekcie chodzi o uwolnienie blokowanych przedsięwzięć i procesów na rzecz prądu taniego i zdrowego, czystego: a więc wiatraki”. „Jeśli odnajdziemy jakiekolwiek sformułowania, które mogą być interpretowane złośliwie typu wywłaszczenia albo jeśli są niewystarczająco precyzyjne, to dzisiaj o tym rozmawialiśmy, my osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji” – zadeklarował Tusk.
Rzecznik PiS w rozmowie z PAP ocenił, iż wygląda na to, że „projekt ustawy Tuska i Hołowni, który wygląda na projekt lobbystyczny z cała premedytacją będzie realizowany”.
„Jak się okazuje to nie przypadek, że pod przykrywką zamrożenia cen za energię i gaz dla obywateli wrzucono przepisy otwierające rynek dla zagranicznych koncernów inwestujących w elektrownie wiatrowe. Panowie idą w zaparte i afera wiatrakowa nie robi na nich wrażenia, pomimo tego, że Polacy są tym oburzeni, bo w +100 Konkretach+ nie było mowy o przymusowych wywłaszczeniach, czy przepisach robionych pod dyktando lobbystów, w dodatku zagranicznych” – powiedział Bochenek.
Polityk PiS zapowiedział jednocześnie, że PiS będzie nieustannie przypominać o „tym kolejnym, wielkim, ukrytym w tej ustawie oszustwie koalicji Tuska i Hołowni”.
„Dlatego w najbliższych dniach w każdym województwie nasi parlamentarzyści zorganizują konferencje prasowe, w trakcie których przedstawimy szczegóły tych niebezpiecznych zapisów ustawy wiatrakowej i zagrożeń jakie z nich wypływają” – oświadczył Bochenek.
Jak dodał, Polacy mają prawo wiedzieć, kto nimi rządzi i jakie interesy realizuje. „To skandaliczna praktyka tej tworzącej się większości sejmowej: oszustwo z uśmiechem na ustach. Mówią jedno, a robią zupełnie co innego” – powiedział rzecznik PiS.
Bochenek przypomniał też, że „w związku z prawdopodobnym naruszeniem zasad konstytucyjnych i demokratycznych w procesie tworzenia prawa, złożyliśmy stosowne zawiadomienia do prokuratury i CBA”. „Znamienne, że akurat CBA jest najczęściej wymienianą instytucją do likwidacji przez Tuska i Hołownię, a to właśnie ta instytucja ma stać na straży transparentności działania instytucji publicznych. Widocznie im to przeszkadza” – ocenił. (PAP)
autor: Rafał Białkowski

 


 

Premier: oni chcą tworzyć w Polsce prawo pod dyktando lobbystów; my pracujemy dla Polaków

Oni chcą tworzyć w Polsce prawo pod dyktando lobbystów; my pracujemy dla Polaków, lobbujemy, ale tylko na rzecz polskich rodzin – oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki we wpisie na platformie X. Jak dodał, wybór jest prosty: „Koalicja Polskich Spraw albo Koalicja Chaosu”.
„Widzicie co się dzieje w polskim Sejmie (Kancelarii Sejmu)? Oni chcą tworzyć w Polsce prawo pod dyktando lobbystów. My pracujemy dla Polaków. Lobbujemy – ale tylko na rzecz polskich rodzin!” – podkreślił szef rządy we wpisie. Jak dodał, wybór jest prosty: „Koalicja Polskich Spraw albo Koalicja Chaosu”.
„Wszystkich odpowiedzialnych parlamentarzystów – zwłaszcza Trzeciej Drogi – zachęcam do głosowania za naszymi ustawami!” – zaapelował Morawiecki.
Grupa posłów Polska 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r., który zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Projekt ma umożliwić budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań. Autorzy projektu zaproponowali też rozszerzenie katalogu inwestycji strategicznych o elektrownie wiatrowe, co oznacza, że nie trzeba będzie analizować zgodności ich lokalizacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Z projektu wynika, że ustalenie lokalizacji inwestycji w elektrownię wiatrową uwzględniać ma odległość elektrowni od terenu podlegającego ochronie akustycznej, zależnie od maksymalnego emitowanego hałasu elektrowni wiatrowej.
Projektodawcy proponują m.in., aby w ustawie o gospodarce nieruchomościami dopisać, że celem publicznym jest również „budowa, przebudowa i utrzymanie instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW, w szczególności elektrowni wiatrowej wraz z inwestycją towarzyszącą”.
Politycy PiS krytykują projekt wskazując, że może on prowadzić do wywłaszczenia ludzi pod farmy wiatrowe. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

 

rbk/ mrr/

 

 

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520