-0.8 C
Chicago
środa, 28 lutego, 2024

Daniel Obajtek po publikacji WP: To, co komu przekazuję, jest moją prywatną sprawą. Sprawę kieruję na drogę prawną

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Mój majątek został wielokrotnie prześwietlony, a to, co komu przekazuję, jest moją prywatną sprawą – oświadczył w piątek prezes Orlenu Daniel Obajtek, komentując artykuł Wirtualnej Polski (WP) o jego darowiznach w postaci nieruchomości. Dodał, że sprawę kieruje na drogę prawną.

W piątek WP opublikowała artykuł autorstwa Szymona Jadczaka pt. „Daniel Obajtek podarował działki synowi. Zostawił sobie prawo użytkowania”. Portal podał, że według jego ustaleń, „21 listopada rano w niemal wszystkich księgach wieczystych nieruchomości, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Daniel Obajtek pojawiły się wpisy o zmianie statusu własności”, przy czym „przynajmniej część nieruchomości została umową darowizny przepisana na Piotra Obajtka, syna Daniela”.
„Redakcjo wirtualnapolska i SzJadczak – mój majątek został wielokrotnie prześwietlony, a to, co komu przekazuję, jest moją prywatną sprawą. Prawo do prywatności jest jednym z podstawowych praw każdego człowieka i dotyczy także osób publicznych” – napisał na platformie X (dawnej Twitter) prezes Orlenu Daniel Obajtek. „Łamiecie każde standardy, a etyka dziennikarska to pojęcie, które – jak widać po opublikowanym tekście – jest dla Państwa czymś kompletnie nieznanym. Warto je poznać, jeśli ktoś mianuje się dziennikarzem. Sprawę kieruję na drogę prawną” – dodał Obajtek.
WP podała, iż „odkryła, że prezes Orlenu Daniel Obajtek już po wyborach do Sejmu zaczął pozbywać się majątku – w tym licznych nieruchomości”. „Według naszych ustaleń Daniel Obajtek przekazuje majątek swojemu synowi Piotrowi. Wszystko na mocy umowy darowizny” – podał portal w swej publikacji.
W artykule zaznaczono, iż WP zwróciła się za pośrednictwem Orlenu jak i pełnomocnika Daniela Obajtka mecenasa Macieja Zaborowskiego o odpowiedzi na pytania dotyczące przekazania nieruchomości synowi prezesa Orlenu, pytając m.in. czym podyktowane są takie działania?
Jak wyjaśnił portal, „Orlen odpisał, że +w związku z tym, że pytania dotyczą prywatnych spraw prezesa zarządu Orlen S.A., przekazujemy je do pełnomocnika Pana Daniela Obajtka+”. Z kolei mecenas Zaborowski poinformował, „że ze względu na prawo do prywatności +pytania dotyczące darowizn dokonywanych w ramach rodzinny wkraczają właśnie w tą sferę chronioną prawem i nie będą w żaden sposób komentowane+”.
WP, jak wynika z publikacji, poprosiła o opinię prof. Mariusza Bidzińskiego, wykładowcę na Wydziale Prawa SWPS Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego i radcę prawnego oraz wspólnika w kancelarii Chmaj i Wspólnicy. Według portalu, odpowiedział on, że „zadawanie pytań i weryfikowanie, jaki majątek posiada Daniel Obajtek, czyli prezes spółki publicznej, kontrolowanej przez państwo, i co się nagle stało z majątkiem, który posiadał, a nagle tego majątku nie ma, jest pytaniem jak najbardziej uprawnionym”.
„Pamiętajmy, że Orlen kontroluje Skarb Państwa, to nie jest prywatna spółka Daniela Obajtka. I powstaje pytanie, czy podarowanie majątku synowi wynika z ogromnej miłości ojcowskiej, czy może z próby ochrony majątku. Bo takie działanie zapewne utrudnią ewentualne roszczenia, które mogą się pojawić względem prezesa Orlenu” – powiedział prof. Bidziński, cytowany przez WP. (PAP)

 

Autor: Michał Budkiewicz

 

mb/ pad/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520