-1.3 C
Chicago
wtorek, 2 marca, 2021

Pilzno: Wyziębieni Marokańczycy z odmrożonymi stopami błąkali się wśród domów

Popularne

Dwóch młodych Marokańczyków zostało zatrzymanych w Pilźnie (Podkarpackie). Błąkali się między domami, byli zdezorientowani, wyziębieni, głodni i mieli odmrożone stopy. Obecnie ich stan zdrowia jest zadowalający – przekazał we wtorek PAP BiOSG.

Rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor poinformowała we wtorek PAP, że dwóch błąkających się w Pilźnie w okolicach prywatnych posesji cudzoziemców zostało zatrzymanych w sobotę przez policję i przekazanych Straży Granicznej.

 

Byli zdezorientowani, wyziębieni i głodni; nie mieli przy sobie dokumentów, nie znali języka i nie potrafili się z nikim porozumieć.

 

„Obaj wskazywali na stopy i mieli problem z poruszaniem się. Wezwano karetkę pogotowia. Okazało się, że mężczyźni nie mogą chodzić, bo mają odmrożone stopy. Trafili do dębickiego szpitala” – wyjawiła mjr Pikor.

 

Po opatrzeniu w szpitalu zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej z Rzeszowa. Rzeczniczka BiOSG zapewniła, że obecnie stan zdrowia cudzoziemców jest zadowalający, obaj czują się dobrze.

 

Dodała, że są to obywatele Maroka w wieku 22 i 29 lat. W trasę do Europy wybrali się jesienią ubiegłego roku. Z ich wyjaśnień wynika, że celem ich podróży miały być Niemcy, gdzie chcieli podjąć pracę zarobkową.

 

„Z relacji mężczyzn wynika, że większość trasy przebyli na własną rękę, idąc pieszo lub korzystając z pomocy przypadkowo napotkanych osób. Jak mówią, nie spodziewali się w Europie tak niskich temperatur, stąd nie byli odpowiednio ubrani, nie mieli też stosownego obuwia” – wyjawiła rzeczniczka BiOSG.

 

Podkreśliła jednocześnie, że biorąc pod uwagę okoliczności zatrzymania obcokrajowców oraz panujące warunki pogodowe, „jest wielce prawdopodobne”, że interwencja policji i udzielona pomoc lekarska „uratowała im zdrowie, a może nawet i życie”.

 

Decyzją Sądu Rejonowego w Rzeszowie Marokańczycy zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu. Trwa postępowanie wyjaśniające w ich sprawie.

 

(PAP)

 

Autor: Agnieszka Pipała

 

api/ robs/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane