11.4 C
Chicago
piątek, 12 kwietnia, 2024

Obchody Dnia Pulaskiego w Illinois

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W weekend rozpoczęły się uroczyste obchody Dnia Pulaskiego w Illinois, aby uczcić zasługi generała Kazimierza Pułaskiego (ur. w Warszawie w 1745 r. – zmarł w Savannah, Georgia, w 1779) za zasługi w walce o wolność Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pułaski uznawany jest za „ojca amerykańskiej kawalerii”. Często cytowane jest słynne powiedzenie Kazimierza Pułaskiego: „Przybyłem tutaj, gdzie broni się wolności, aby jej służyć i dla niej żyć lub umrzeć”.

Obchody w Muzum Polskim w Ameryce, 6 marca, 2023 roku. Maria Pappas, Skarbnik Powiatu Cook z zespołem „Wesoły Lud”.

W sobotę, 2 kwietnia odbyła się uroczysta akademia poświęcona Kazimierzowi Pulaskiemu w ogrodach przy siedzibie Związku Podhalan w Ameryce Północnej, gdzie znajduje sie popiersie Pułaskiego.

W niedzielę, 3 kwietnia, 2024 Polish American Foundation w Illinois wspólnie z Kongresem Polonii Amerykańskiej na stan Illinois zorganizowały obchody z okazji Dnia Pułaskiego na południu Chicago w salach bankietowych Mayfield. Uroczystość była połaczona z wręczeniem stypendiów dla młodzieży polonijnej. Prezesem Fundacji Polsko-Amerykańskiej jest pani Anna Wierzbicka. Prezesem KPA-Il. jest Mirosław Niedziński.

W 1977 r., władze stanu Illinois ustanowiły Dzień Pułaskiego oficjalnym świętem stanowym, które funkcjonuje do chwili obecnej.

W poniedziałek, 4 marca 2024 odbędą się wirtualne obchody Dnia Pułaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce o godzinie 10:00 rano. W uroczystości w Muzeum Polskim w Ameryce „wezmą udział przedstawiciele urzędów państwowych, stanowych, powiatowych oraz miejskich. W tym wyjątkowym dniu stan Illinois oddaje hołd bohaterowi wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Kazimierzowi Pułaskiemu oraz składa wyrazy uznania dla całej społeczności polskiej. W programie znajdą się zaproszeni goście oraz okolicznościowe występy na żywo. Pokazane zostaną także krótkie filmy. W trakcie ceremonii zostanie złożony wieniec pod obrazem Stanisława Batowskiego „Pułaski pod Savannah”.

Przywódcy Chicago i stanu Illinois na obchodach Dnia Pułaskiego 6 marca, 2023 roku.

Obchody  w Muzeum Polskim w Ameryce rozpoczną sie w poniedziałek, 4 marca, 2024 roku o godz. 10 rano dla osób zaproszonych i  będą transmitowane na żywo na stronie internetowej MPA: www.PolishMuseumOfAmerica.org.

Warto tutaj podkreślić, że stan Illinois jest jedynym stanem w USA, który obchodzi Dzień Pułaskiego jako święto stanowe.

Archiwalne zdjęcia z obchodów Dnia Pułaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce w 2023 roku.

Tekst i zdjęcia @ Andrzej) Mikołajczyk

Obchody Dnia Pułaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce, 6 marca, 2023 roku: Autor z Susaną Mendoza, Rewidentem stanu Illinois, Konsulem Pawłem Zyzakiem i Stanisławem Sarną, Prezesem Związku Podhalan w Ameryce Północnej.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520