23 C
Chicago
czwartek, 13 czerwca, 2024

Nowy środek antykoncepcyjny dla mężczyzn przetestowany na myszach z pozytywnym skutkiem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nowo opracowany środek antykoncepcyjny szybko i tymczasowo zmniejszył płodność samców myszy. Odkrycia mogą przyczynić się do postępu w opracowaniu receptury na męską pigułkę antykoncepcyjną – donosi na łamach Nature Communications zespół niemieckich i amerykańskich naukowców.

 

Męskie środki antykoncepcyjne ograniczają się obecnie do prezerwatyw i wazektomii. Chociaż naukowcy podejmowali już wiele wysiłków w celu opracowania dodatkowych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn, skuteczność zaproponowanych rozwiązań była niska lub występowały negatywne skutki uboczne.

 

Zespół złożony z niemieckich i amerykańskich naukowców donosi teraz o opracowaniu rozpuszczalnych inhibitorów cyklazy adenylowej (sAC), które mogą stać się środkiem-kandydatem do zastosowania jako męska antykoncepcja.

 

Aby potwierdzić antykoncepcyjne działanie inhibitorów sAC, autorzy badania przeprowadzili serię eksperymentów na myszach. Odkryli, że już dwie godziny po podaniu leku skuteczność antykoncepcyjna wyniosła 100 proc. Natomiast po 24 godzinach płodność wróciła do normalnego poziomu.

 

Nie stwierdzono też negatywnego wpływu na zdrowie w okresie sześciu tygodni ciągłego podawania leku.

 

Chociaż w większości eksperymentów autorzy podawali substancję przez wstrzyknięcie – odkryli też, że ruchliwość plemników myszy zmniejszyła się po podaniu doustnym.

 

Autorzy badania (https://www.nature.com/articles/s41467-023-36119-6) zastrzegają, że potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy nowy środek antykoncepcyjny skutecznie zadziała u ludzi i czy wywoła skutki uboczne. (PAP)

 

Autorka: Urszula Kaczorowska

 

uka/ zan/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520