25.5 C
Chicago
wtorek, 17 września, 2024

Niemcy nadal największym płatnikiem netto do UE, Polska – beneficjentem. „To tylko teoria”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Niemcy pozostają zdecydowanie największym płatnikiem netto do Unii Europejskiej. W 2023 r. wpłaciły do unijnej puli o 17,4 mld euro więcej niż z niej otrzymały. Największym beneficjentem jest Polska, Rumunia i Węgry – wynika z badania Instytutu Niemieckiej Gospodarki w Kolonii.

Według autorki badania i ekonomistki Saminy Sultan „wkład netto Niemiec do UE jest prawie dwukrotnie wyższy niż wkład Francuzów, którzy zajmują drugie miejsce”. Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek raportem Instytutu, który cytuje portal niemieckiego tygodnika „Spiegel”, Niemcy pozostają największym płatnikiem netto – w 2023 roku wpłaciły o 17,4 mld euro więcej niż otrzymały. Z kolei Francja wpłaciła ok. 9 mld euro więcej niż uzyskała.

W raporcie wskazano, że największym beneficjentem unijnych środków jest Polska. Kraj ten – jak podkreślono – w 2023 r. otrzymał ok. 8 mld euro więcej niż wpłacił. Za Polską uplasowała się Rumunia (6 mld euro więcej) i Węgry (4,6 mld euro).
Badanie Instytutu Niemieckiej Gospodarki wykazało, że wkład netto Niemiec w 2023 r. spadł w porównaniu do roku wcześniejszego – ze względu na słabszą sytuację niemieckiej gospodarki. „W 2024 r. Niemcy prawdopodobnie mniej wpłacą, ponieważ nie mają oznak ożywienia gospodarczego” – zaznaczono. Dodano przy tym, że podczas gdy wkład Niemiec maleje, wzrasta on od Hiszpanii i Portugalii. „Tym samym ciężar finansowy przesuwa się” – oceniono w raporcie.

Z Monachium Iwona Weidmann (PAP)


Piotr Jankowski/Komentarz:
Badanie nie obejmuje pozostałych korzyści, które odnoszą Niemcy ze wspólnego rynku oraz zysków, które odnoszą niemieckie przedsiębiorstwa poprzez wygrywanie przetargów na inwestycje w krajach takich jak Polska realizowane za tak zwane unijne środki. Badanie nie obejmuje także kosztów, jakie ponoszą Polacy oraz polscy przedsiębiorcy w związku z unijnymi wymogami i regulacjami, jak chociażby ponoszenie kosztów emisji CO2 do atmosfery. Tak więc biorąc pod uwagę m.in. ww. czynniki, bilans korzyści obecności Polski w UE może być dyskusyjny.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520