-0.8 C
Chicago
środa, 28 lutego, 2024

„Nic piękniejszego nad niebo”. Koncert w hołdzie Kopernikowi w nowojorskiej Carnegie Hall

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

„Nic piękniejszego nad niebo” to tytuł poświęconego Mikołajowi Kopernikowi wtorkowego koncertu w prestiżowej Carnegie Hall. Wypełniły go m.in. utwory skomponowane specjalnie z tej okazji. Wśród wykonawców min. bas Krzysztof Bączyk oraz sopranistka Sydney Baedke.

Tytuł imprezy Gala Copernicus 550, „Nic piękniejszego nad niebo” jest zaczerpnięty z wstępu Mikołaja Kopernika do jego przełomowego dzieła „O obrotach ciał niebieskich”. W wydarzeniu wzięło udział łącznie ponad 50 artystów z trzech kontynentów.
„Chcieliśmy w Roku Kopernika przypadającym w 550 rocznicę jego urodzin oddać hołd wybitnemu astronomowi, matematykowi, lekarzowi, tłumaczowi, ekonomiście, prawnikowi i dyplomacie zamawiając nowe utwory i organizując koncert. Pomysł, aby zrobić to w Nowym Jorku wyszedł od ambasadora Krzysztofa Szczerskiego” – powiedziała PAP Ewa Monczak, prezes głównego organizatora imprezy, Fundacji Ars Activa.
Jak dodała jest to część cyklu, który zapoczątkowano w roku 2016. Jego mottem jest „Polish Music at Carnegie Hall”.
W programie znalazły się trzy nowe utwory: „Tombeau de Copernicus” Norberta Paleja, „Septem Sidera” Krzysztofa Niegowskiego i „Music for Copernicus” Jana Krutula. W jego skład weszły dzieła nawiązujące do nieba i kosmosu kompozytorów polskich jak Nokturny Chopina i Szymanowskiego, Fantazja Wieniawskiego, Preludia H.M. Góreckiego oraz „Lumen” pamięci Heweliusza Wojciecha Kilara.
„Jest to pożyteczna inicjatywa promująca polską kulturę. Wykonałem najsłynniejszą chyba arię polską, a mało znaną w tych stronach, arię Skołuby ze „Strasznego Dworu Moniuszki „Ten zegar stary” i arię „Madamina” Leporello, który opowiada o podbojach swego pana „Don Giovanniego” Mozarta. A w ogóle repertuar koncertu był ciekawy, z kończącym go utworem Wojciecha Kilara” – powiedział PAP Bączyk występujący obecnie w Metropolitan Opera.
Miłośnicy muzyki usłyszeli w Carnegie Hall też „Pieśń do księżyca” z „Rusałki”Antonína Dworzaka, którą zaprezentowała kanadyjska sopranistka Sydney Baedke znana z debiutu w londyńskim Royal Opera House. Były też dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Claude Debussy’ego i innych kompozytorów.
W licznym gronie wykonawców znaleźli się węgierski klarnecista i saksofonista Bence Szepesi, skrzypek i dyrektor artystyczny koncertu Mariusz Monczak oraz pianista brazylijski Durval Cessetii. Funkcja mistrza ceremonii przypadła aktorce Lilianie Komorowskiej. Przybyła m.in. konsul Justyna Gollob Park.

 

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520