20.7 C
Chicago
środa, 24 lipca, 2024

NATO nie rozszerzy się w najbliższej przyszłości

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nie widzę żadnego pragnienia lub oznak, które wskazywałyby, by miało dojść do rozszerzenia NATO w najbliższej przyszłości – powiedział minister obrony USA Lloyd Austin. Dodał jednak, że Władimir Putin nie ma prawa dyktować Ukrainie, co ma zrobić, by doszło do pokoju.

Putin oświadczył w piątek na spotkaniu z kierownictwem MSZ w Moskwie, że armia rosyjska wstrzyma ogień, jeśli ukraińskie wojska wycofają się z anektowanych przez Rosję ukraińskich terytoriów, a Kijów zobowiąże się do niewstępowania do NATO.

Pytany o tę propozycję szef amerykańskiego resortu obrony podkreślił, że Putin nielegalnie okupuje suwerenne terytorium Ukrainy. „Nie ma więc prawa dyktować Ukrainie, co ta powinna zrobić, by doszło do zawarcia pokoju” – powiedział Austin w Brukseli, gdzie wziął udział w posiedzeniu ministrów obrony krajów członkowskich NATO.

„Putin może zakończyć tę wojnę każdego dnia, gdyby tylko zechciał. Wzywamy go do tego – by opuścił ukraińskie terytorium” – dodał.

Pytany o potencjalne rozszerzenie NATO uznał, że nie widzi żadnego pragnienia lub oznak wśród obecnych sojuszników, które wskazywałyby, by miało dojść do rozszerzenia NATO w najbliższej przyszłości.

„Zawsze będą kraje, które chcą wstąpić ze względu na wartości, które Sojusz wyznaje, i zobowiązania, które wobec siebie składamy – ochrony terytorium każdego z krajów” – mówił. Ale jest to sojusz obronny i w mojej ocenie sojusznicy w najbliższym czasie będą chcieli się skupić na ustabilizowaniu sytuacji i dopracowywać nasze plany. A więc robić to, co robiliśmy podczas tego spotkania” – zaznaczył.

W sobotę pod Lucerną rozpocznie się dwudniowa konferencja w sprawie pokoju na Ukrainie. W Szwajcarii pojawić mają się przedstawiciele ponad 100 krajów, lecz zaproszenie Ukrainy odrzucił m.in. przywódca Chin Xi Jinping.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520