14.3 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Najnowszy serial z Nicole Kidman niedostępny dla mieszkańców Hongkongu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Najnowszy serial z Nicole Kidman, który rozgrywa się w Hongkongu, nie jest dostępny dla mieszkańców miasta, prawdopodobnie ze względu na przedstawienie w nim prodemokratycznego ruchu z 2014 r. – podaje agencja AP. Według obserwatorów jest to najnowszy przejaw ograniczania wolności słowa i autocenzury.

„Expats” – serial Amazon Prime z Nicole Kidman w roli głównej – koncentruje się na życiu trzech amerykańskich kobiet, a jego akcja rozgrywa się w 2014 r., gdy w Hongkongu trwały masowe prodemokratyczne demonstracje, które przeszły do historii jako „rewolucja parasolek”.
W pierwszym odcinku i zwiastunie pojawia się tłum z parasolami skandujący po kantońsku: „domagamy się prawdziwych wyborów powszechnych”.

 

Podczas gdy na stronie Amazona serial, którego premiera odbyła się 26 stycznia, jest wymieniony jako dostępny na całym świecie, subskrybenci z Hongkongu widzą komunikat „obecnie niedostępny w Twojej lokalizacji”.
Zdaniem obserwatorów taka blokada może świadczyć o postępującej cenzurze w Hongkongu, gdzie swobody obywatelskie szybko się kurczą od czasu narzucenia w 2020 r. przez Pekin ustawy o bezpieczeństwie narodowym.
W październiku 2021 r. na podstawie tego prawa władze Hongkongu wprowadziły przepisy dotyczące cenzury filmów, zakazujące wszelkich treści uznawanych za „zachęcające, idealizujące lub wspierające” czyny godzące w bezpieczeństwo państwa. Od tego czasu z ramówki publicznej stacji RTHK zniknęły programy i treści uznawane za niewygodne dla władz, a w przestrzeni publicznej nie są dostępne filmy i publikacje nawiązujące do ruchów prodemokratycznych.
Jak zaznacza portal Radia Wolna Azja przepisy te nie mają jednak obecnie zastosowania do usług streamingowych, więc nie można wykluczyć, że Amazona dokonał autocenzury, aby nie narazić się na zarzuty naruszenia prawa, co może wiązać się z zakazem działalności w Hongkongu.(PAP)

krp/ adj/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520