23.7 C
czwartek, 2 maja, 2024

Liga Konferencji: Tylko Legia gra dalej, sensacyjna porażka Lecha (podsumowanie)

Piłkarze Legii Warszawa po wygranej w Wiedniu z Austrią 5:3 awansowali do 4. rundy eliminacji Ligi Konferencji. Inne polskie drużyny odpadły. Lech Poznań niespodziewanie uległ Spartakowi Trnawa 1:3, a Pogoń Szczecin wprawdzie pokonała KAA Gent 2:1, ale wcześniej przegrała w Belgii 0:5.

Polskie drużyny przystąpiły do rewanżowych meczów z różnych pozycji. W zdecydowanie najlepszej sytuacji był Lech – na Słowacji bronił jednobramkowej zaliczki z pierwszego spotkania ze Spartakiem (2:1), w którym miał dużą przewagę.
Tymczasem w rewanżu „Kolejorz” w niczym nie przypominał drużyny, która sezon wcześniej dotarła aż do ćwierćfinału Ligi Konferencji. Przegrywał już 0:2 po golach Kelvina Oforiego w 37. minucie i byłego pomocnika Zagłębia Lubin Erika Daniela tuż po przerwie.
Wprawdzie w 63. minucie Lech zdobył kontaktową bramkę po golu z dystansu Norwega Kristoffera Velde, ale wkrótce potem Lukas Stetina popisał się skutecznym, ekwilibrystycznym strzałem przewrotką. Do końca wynik nie uległ zmianie i ambitny zespół ze Słowacji wywalczył awans.
W trudniejszej od Lecha sytuacji była Legia, która w ubiegłym tygodniu przegrała u siebie z Austrią 1:2. Rewanż w Wiedniu dostarczył bardzo wielu emocji, sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie.
Legioniści prowadzili już 3:0, ale między 69. i 83. minutą gospodarze zdobyli dwie bramki. W 87. min Maciej Rosołek podwyższył na 4:2, lecz i na to znaleźli odpowiedź wiedeńscy piłkarze, grający już wtedy w dziesiątkę. Wynik 4:3 dla Legii oznaczał dogrywkę, jednak w 90+10. minucie awans wicemistrzom Polski zapewnił Albańczyk Ernest Muci.
„Brawo” – napisał po awansie Legii na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
W ostatniej rundzie kwalifikacji rywalem Legii 24 i 31 sierpnia będzie FC Midtjylland. Duński klub odrobił stratę z pierwszego spotkania (0:1) i w rewanżu pokonał 5:1 grającą większość meczu w dziesiątkę cypryjską Omonię Nikozja.
Przed niewykonalnym wręcz zadaniem stanęła w czwartek Pogoń, której pozostawała raczej walka o honor, po porażce przed tygodniem na wyjeździe z KAA Gent aż 0:5.
Szczeciński zespół ten honor uratował, zwyciężył 2:1, a oba gole dla gospodarzy strzelił reprezentant Grecji Eftymis Kouluris.