1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Lewica: „Plan Morawieckiego” zrealizowany w około 30 proc., chcemy informacji premiera w Sejmie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Z prześledzenia 192 projektów z „planu Morawieckiego” wynika, że plan ten został wykonany w około 30 proc. – powiedział poseł Lewicy Dariusz Wieczorek i przekazał, że jego klub chce informacji w Sejmie premiera Mateusza Morawieckiego o realizacji planu.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Lewica podsumowywała Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do 2020 r., czyli tzw. plan Morawieckiego i poinformowała, że złożyła do marszałek Sejmu Elżbietę Witek wniosek o uzupełnienie rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu o informację premiera w sprawie stanu realizacji Strategii.

 

Poseł Wieczorek poinformował, że klub Lewicy i jego eksperci prześledzili 192 projekty planu Morawieckiego. „Nasza ocena w tej sprawie jest jednoznaczna – ten plan został wykonany w około 30 proc.” – dodał. „Dzisiaj hucznie zapowiadany +Nowy Ład+ obawiamy się, że może być również takimi zapowiedziami” – ocenił.

 

Dariusz Standerski, dyrektor legislacji w klubie Lewicy, porównał kolejne wskaźniki zawarte w Strategii ze stanem faktycznym. Zarzucał rządzącym, że nie wywiązywali się m.in. z inwestycji infrastrukturalnych, wzrostu udziału przemysłu czy produkcji przemysłowej.

 

„Polska staje dalej w tym łańcuchu dostaw na samym końcu i dalej stajemy się taśmą produkcyjną Europy, zamiast stać się tym centrum, które zapewnia produkcję tych najbardziej innowacyjnych technologii” – ocenił Standerski.

 

Wiceszefowa klubu Beata Maciejewska mówiła o konkretnych projektach, które znalazły się w Strategii, a które nie zostały zrealizowane. Wymieniła w tym kontekście produkcję samochodów elektrycznych, których do 2025 roku miało jeździć ich milion. „Jest zero samochodów elektrycznych, które zostały w Polsce wyprodukowane” – podkreślała.

 

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) to kluczowy dokument państwa polskiego w obszarze średnio- i długofalowej polityki gospodarczej, stanowiący rozwinięcie i operacjonalizację tzw. planu Morawieckiego, w którym została sformułowana nowa wizja i model rozwoju kraju.

 

W ubiegłym tygodniu prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys Borys powiedział PAP, że najważniejszym celem „planu Morawieckiego” był wzrost dochodów Polaków w połączeniu z poprawą spójności społecznej, czyli ze zmniejszeniem nierówności. „I tutaj celem było to, aby w 2020 r. osiągnąć PKB na mieszkańca między 75 a 78 proc. średniej Unii Europejskiej. A osiągnęliśmy 77 proc., czyli w ciągu pięciu lat nadgoniliśmy pod względem dochodów ten dystans dzielący nas do średniej Unii Europejskiej aż o 8 punktów procentowych” – powiedział Borys.

 

W opinii szefa PFR w przypadku celów szczegółowych „planu Morawieckiego” zostały one osiągnięte w przedziale między 40 proc. a 80 proc. w zależności, który cel jest brany pod uwagę, a ponadto „w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przeprowadzona została także reforma i wzmocnienie polskich instytucji rozwojowych w ramach Grupy PFR”.

 

Na poniedziałkowej konferencji prasowej politycy Lewicy odnieśli się także do wyemitowanego w sobotę na antenie TVN24 w cyklu „Superwizjer” programu „Kłamstwo vatowskie” o tzw. przestępcach podatkowych i zakładaniu spółek mających wyłudzać VAT.

 

Wieczorek skierował pytania do prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego ws. informacji o wysokości kwoty zabezpieczeń majątkowych dotyczących wyłudzeń VAT w latach 2014-2020 jakich dokonywała prokuratura. Poseł zapowiedział też w imieniu klubu Lewicy, że będzie popierać inicjatywę Koalicji Obywatelskiej o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych poświęconej luce VAT.

 

Na portalu TVN24 napisano, że „w latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów, na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 miliardów złotych, a odzyskał zaledwie 150 milionów; to mniej niż jeden procent kwoty; z kolei Prokuratura Krajowa nie potrafi podać dokładnych danych na temat strat”. Prokuratura Krajowa oświadczyła w niedzielę, że materiał TVN24 przedstawia całkowicie nieprawdziwy obraz dotyczący postępowań karnych przeciwko członkom mafii vatowskich. PK podała m.in., że „wartość zabezpieczeń majątkowych w sprawach gospodarczych w tym dotyczących wyłudzeń podatku VAT w latach 2016-2020 wynosiła około 10 mld zł”.(PAP)

 

autor: Grzegorz Bruszewski

 

gb/ mok/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520