20.7 C
Chicago
środa, 24 lipca, 2024

Kwiatkowski: Złożyłem do PKW zastrzeżenie do sprawozdania Komitetu Wyborczego PiS

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Senator KO Krzysztof Kwiatkowski poinformował w środę w Łodzi, że złożył do Państwowej Komisji Wyborczej zastrzeżenie do sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS z kampanii wyborczej w październiku 2023 r. Według niego w kilkudziesięciu przypadkach mogło dojść do naruszenia prawa wyborczego.

 

„Mój komitet wyborczy złożył zastrzeżenie do sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. Przepisy ordynacji wyborczej mówią o zakazie ukrytego finansowania kampanii wyborczej, a kampanię na zasadzie wyłączności prowadzą komitety. W tym wniosku opisaliśmy dziesiątki przykładów wydarzeń (pikniki, festyny) finansowanych ze środków publicznych – przez różne instytucje, na których prezentowali się kandydaci jednego komitetu – Prawa i Sprawiedliwości” – powiedział Kwiatkowski.

 

Oświadczył, że – w jego ocenie – jest to naruszenie ordynacji wyborczej i dlatego ma obowiązek złożyć zastrzeżenie w trybie wyborczym. „Złożyłem zastrzeżenie do sprawozdania wyborczego Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości z opisem kilkudziesięciu przykładów naruszeń w kampanii. Jeżeli te okoliczności, które udokumentowałem, Państwowa Komisja Wyborcza potwierdzi jako fakty, konsekwencją może być zmniejszenie subwencji z budżetu państwa dla PiS, co przewiduje Kodeks wyborczy” – powiedział PAP Krzysztof Kwiatkowski.

 

Wniosek senatora to kilkadziesiąt stron opisów wydarzeń, które odbyły się w ramach kampanii wyborczej do Parlamentu w październiku 2023 r. Zaznaczył, że nie ma dostępu do dokumentów rządowych, czy dokumentów konkretnych ministerstw, a także instytucji publicznych takich jak np. Lasy Państwowe, ale PKW ma taki dostęp i będzie mogła sprawdzić informacje zwarte w zastrzeżeniu.

 

„We wniosku zawarłem także informacje z mediów lokalnych, które o konkretnych wydarzeniach pisały lub je pokazywały. Jest to bardzo dobrze udokumentowany wniosek, żeby ułatwić pracę Państwowej Komisji Wyborczej. Podałem literalnie, którzy kandydaci w wyborach w tych wydarzeniach uczestniczyli” – powiedział senator Krzysztof Kwiatkowski.

 

Dodał, że wniosek do PKW jego komitet sporządził z przekonaniem, że to jest elementem „czystości” państwa demokratycznego. „Nie może być tak, że ci, którzy rządzą, finansują swoją kampanię z pieniędzy publicznych. To zawsze wskazuje na nierówność stron i na gorszą sytuację środowisk politycznych, które są w opozycji” – ocenił Kwiatkowski. (PAP)

 

Autor: Marek Juśkiewicz

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520